Sukienka dla Balladyny, spodnie dla Ofelii

Jak działa teatr? - Warsztaty organizowane przez krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego.

W programie m.in. warsztaty krawieckie i modelatorskie oraz spotkania z profesjonalistami, z zakresu scenografii i multimediów. Będzie też okazja, żeby zajrzeć za teatralne kulisy i zobaczyć spektakl "Hamlet" zza stolika inspicjenta. Najmłodsi uczestnicy, poznają tajemnice 7-metrowego smoka i gigantycznej dłoni w której może się ukryć wiele osób. Warto poznać szczegóły programu!

Zapraszamy do udziału w nowej edycji warsztatów pt. "Jak działa teatr?".

Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? W jaki sposób powstają kostiumy, rekwizyty i poszczególne elementy scenografii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć podczas warsztatów „Jak działa teatr?" organizowanych przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Dzięki nim widzowie mogą poznać tajniki teatralnego rzemiosła i zajrzeć do teatralnej „kuchni", do której wstęp mają jedynie pracownicy teatru. Uczestnicy kolejnej edycji warsztatów – które rozpoczną się już w styczniu – uszyją m.in. sukienkę dla Balladyny, spodnie dla Ofelii, krezę dla Hamleta i stylową koszulę. Dowiedzą się na czym polega reżyseria światła i realizacja video podczas przedstawień. Będą również mogli zobaczyć spektakl „Hamlet" zza kulis i przyjrzeć się z bliska pracy inspicjenta.

- Kiedy powstaje nowy spektakl, zwykle pojawiają się rozmowy z reżyserem, który mówi o tym jakie są jego założenia. Po premierze publiczność ocenia grę aktorów, scenografię i kostiumy. Tymczasem na efekt końcowy pracuje w teatrze wiele osób, których nie widać na scenie – mówi Małgorzata Szydłowska, scenografka, kuratorka i pomysłodawczyni projektu edukacyjnego „Myśląca ręka", w ramach którego odbywają się warsztaty „Jak działa teatr?" – Mam na myśli rzemieślników teatralnych: inspicjentów, krawcowe, tapicera, modelatorów, stolarzy, oświetleniowców, akustyków i realizatorów video – nazywamy ich w teatrze „duchami", ponieważ większość z nich jest dla widzów niewidzialna, ale bez ich pracy nie byłoby zarówno materii, jak i magii teatru. To właśnie im zawdzięczamy wykonanie kostiumów, rekwizytów i poszczególnych elementów scenografii. Warsztaty "Jak działa teatr?" są doskonałą okazją do tego, żeby przyjrzeć się z bliska ich pracy i samemu zmierzyć się z teatralną materią.

Podczas nowej edycji warsztatów „Jak działa teatr?" – która rozpocznie się już w styczniu – przewidziane są m.in. warsztaty z szycia sukienek, koszul, damskich spodni i... krezy. Najmłodsi widzowie będą mogli zajrzeć do pracowni sceno-technicznej, w której powstał m.in. 7-metrowy smok ze spektaklu „Smok!" w reż. Jakuba Roszkowskiego i gigantyczna dłoń do spektaklu „Hamlet" w reż. Bartosza Szydłowskiego. Uczestnicy poznają też tajemnice teatralnych guzików i zasoby magazynu kostiumów. W programie nie zabraknie również warsztatów dla profesjonalistów, w tym m.in. zajęć z reżyserii światła i – po raz pierwszy – realizacji video, która staje się w teatrze coraz bardziej popularna.

Program warsztatów styczeń – marzec 2020

Za kulisami:
„Na piaskach Elsynoru". Spektakl „Hamlet" zza kulis – 11 stycznia, godz. 16.00

Warsztaty krawieckie:
„Kołnierz czy kreza dla Hamleta?" – 11 stycznia, godz. 10.0
„Guzik wieńczy dzieło" – 18 stycznia, godz. 10.00
„Spodnie Ofelii". Warsztaty szycia damskich spodni – 15 lutego, godz.10.00
„Koszula bliska ciału". Warsztaty szycia koszul – 22 lutego, godz. 10.00
Suknia Balladyny. Warsztaty szycia sukienek – 7 marca, godz. 10.00

Warsztaty dla profesjonalistów:
Elsynor okiem kamery. Warsztaty multimedialne – 15 lutego, godz. 10.00

Warsztaty dla dzieci:
„Głowa smoka". Tajemnice scenografii teatralnej – 14 marca, godz. 10.00
Szczegółowa lista warsztatów i rezerwacja miejsc, znajdują się w zakładce "warsztaty". Zapraszamy do teatru!

Foto: Klaudyna Schubert, Monika Stolarska, Łukasz Pipczyński, Michał Ramus, Małgorzata Wach

(-)
Materiał Teatru
4 stycznia 2020

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia