"Superbohaterka" pojawi się w BTL-u

"Superbohaterka. Początek" w Białostockim Teatrze Lalek

"Superbohaterka. Początek" to spektakl nawiązujący do różnych estetyk m.in. komiksu czy telewizyjnego show. Znajdą się tu elementy teatru tańca, tańca improwizacji, muzycznego performance'u/live actu, a także projekcje video i animacje. Przedstawieniu towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo.

- Przy tym projekcie pracują świetni ludzie - mówi Dominika Kimaty, inicjatorka i pomysłodawczyni spektaklu. - Mamy zgraną ekipę i świetnie się rozumiemy. Każdy z artystów wnosi coś swojego, więc może z tego powstać ciekawa rzecz. Warto przyjść i zobaczyć, co wspólnie uda nam się stworzyć.

Dominika to aktorka, absolwentka PWST w Krakowie. Młoda mama półtorarocznej Idri. Mieszka i pracuje w Białymstoku oraz w Warszawie. Do współpracy zaprosiła swoich przyjaciół i znajomych. I tak, reżyserią zajęła się wspomniana już Agata Dyczko (ona też razem z Dominiką napisała scenariusz), o muzykę zadbał zespół Griot Groove (Wikson Szczygieł, Witalis Popów), choreografię stworzyła Ewa Hubar, a kostiumy zaprojektował Paweł Androsiuk. Scenografką projektu jest Karolina Maksimowicz, wizualizacje to zasługa dwóch pań: Joanny Sitko i Marii Kraśnickiej. Tekst pieśni ułożyła Izabela Bocienko, a produkcją i koordynacją zajęła się Anastazja Popławska. Na scenie oprócz Dominiki występuje tancerka - Julia Dondziło.

- Zastanawialiśmy się co znaczy określenie "superbohaterka" - mówi Agata Dyczko, reżyserka. - Wyszliśmy od mitów i baśni. Potem były komiksy i kultura amerykańska. I właściwie nie odpowiadając sobie na pytanie, jaka ona ma być, przystąpiliśmy do prób. Superbohaterka wyłoniła się sama. I nadal się kształtuje.

Spektakl opowiada historię narodzin superbohatera. Przemierzamy drogę przemiany od zwykłego człowieka do obdarzonej nadludzkimi mocami wyjątkowej jednostki. Premiera odbędzie się 18 września o godz. 19 w Białostockim Teatrze Lalek.

Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Fundusz Promocji Twórczości) oraz stypendium marszałka województwa podlaskiego. To kosztowne działanie, a pieniędzy ze stypendiów artystycznych nie wystarcza na wszystko. Dominika nie siedzi z założonymi rękami. Nakręciła specjalny filmik, który namawia wsparcia projektu, a który można zobaczyć na portalu Wspieram Kulturę. Pomóc można do środy.

(-)
Gazeta Współczesna
10 września 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...