Świat młodego widza i jego odrębność

13. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek KATOWICE – DZIECIOM

13 spektakli na 5 scenach obejrzą dzieci podczas rozpoczętego w środę w Katowicach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Katowice - Dzieciom" organizowanego przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum.

W festiwalu weźmie udział 8 zespołów polskich - z 6 przedstawieniami w konkursie - oraz 4 teatry zagraniczne: z Grecji, Holandii, Węgier i Włoch - z 3 przedstawieniami w konkursie. Widowiska pozakonkursowe adresowane są do młodzieży i widzów dorosłych; w tym nurcie wystąpią również gospodarze z premierą "Kordiana" Juliusza Słowackiego.

- Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest świat młodego widza i jego odrębność. Organizatorów interesowały inscenizacje odwołujące się do tematyki dzieci i młodzieży oraz ich sposobu postrzegania świata, zrealizowane środkami teatru lalek oraz wykorzystujące jego nowoczesne formy - powiedziała kierowniczka literacka Teatru Ateneum Renata Chudecka.

- Widowiska, które znalazły się w programie zainteresują i małych, i nieco większych widzów, z dorosłymi włącznie. Poruszają bowiem niezwykle istotne tematy - tolerancji, akceptacji, samotności i przyjaźni, codziennych lęków czy zagrożeń współczesnego świata Będzie niejedna okazja do wzruszeń i poważnej zadumy, ale też pogodnego uśmiechu. Zobaczymy klasyczne techniki lalkowe i spektakle, gdzie lalka rozumiana jest bardziej swobodnie - dodała.

Spektakle będą prezentowane na Scenie Ateneum, w Galerii Ateneum, w Teatrze Śląskim, Teatrze Gry i Ludzie oraz Pałacu Młodzieży. W programie festiwalu jest też wernisaż wystawy fotografii Tomasza Dańca w ramach X Triennale Grafiki Polskiej. Ponadto w miejskich domach kultury odbędą się warsztaty dla dzieci, prowadzone przez zespoły z Grecji, Węgier i Włoch.

W jury zasiądą Marta Guśniowska - autorka sztuk teatralnych), Karol Suszczyński - teatrolog, recenzent, krytyk teatralny i Andras Veres - węgierski reżyser, szef artystyczny Teatru Lalek w Szombathely.

Wśród imprez towarzyszących są przedstawienia dla młodzieży i widzów dorosłych. Pierwszego dnia wystąpi Duda Paiva Company z Holandii z "Bękartem", w którym zarówno oryginalna forma plastyczna, jak i perfekcyjna gra aktora i tancerza zarazem, łączącego animację lalki z animacją własnego ciała, wzbudza podziw na światowych festiwalach. Pojawi się też Teatr Ognia i Papieru z autorskim spektaklem Grzegorza Kwiecińskiego "Relikwiarz" oraz Natalia Sakowicz z inspirowaną baśniami Grimm feministyczną "Pobudką".

Festiwal, który potrwa do 20 października, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Anna Gumułka
Kurier PAP
18 października 2018

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...