Świat smogu na początek sezonu

"Dziewczynka z zapałkami" - aut. Jan Ch. Andersen - reż. Michał Derlicki - Teatr Ekologiczny Bohema House w Warszawie

21 września miała miejsce kolejna premiera na deskach warszawskiego Teatru Ekologicznego Bohema House. Ekosztuka Dziewczynka z zapałkami. Świat smogu to adaptacja baśni J. Ch. Andersena poruszająca bardzo ważny problem współczesnego świata, jakim jest wszechogarniający nas smog. W roli tytułowej wystąpi Sylwia Przetak, reżyserem spektaklu jest Michał Derlicki.

Teatr Ekologiczny Bohema House zaczyna jesień od przedstawienia, którego temat jest mocno związany z nadchodzącymi porami roku. Smog to duży problem jesienią i zimą, który powstaje głównie w wyniku spalania odpadów w przydomowych piecach. Powstające w ten sposób zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz powoduje niszczenie otaczającego nas środowiska.

W ekosztuce wykorzystano różne artystyczne formy przekazu, aby uwrażliwiać ludzi na tematy związane z dbałością o stan środowiska naturalnego, od którego zależy nasze zdrowie, a nawet życie. Przedstawienie porusza problem smogu, który jest wiodący, ale widowisko promuje również zasady prawidłowej segregacji i postępowania z odpadami komunalnymi. Śpiew profesjonalnych aktorów, podniebne akrobacje oraz liczne układy taneczne tworzą smutną historię o obojętności społeczeństwa, zarówno w stosunku do jakości powietrza, którym oddychamy, jak i do umierającej z zimna dziewczynki, która jest alegorią obumierającej Ziemi.

Celem tego widowiska artystycznego jest zwiększenie ogólnej świadomości ekologicznej, zwrócenie uwagi na zdrowotne i środowiskowe zagrożenia wynikające z zanieczyszczania powietrza, osiągnięcie bardziej odpowiedzialnych postaw w zakresie postępowania z odpadami oraz większej umiejętności selektywnego zbierania odpadów.

Spektakl wyreżyserował Micha Derlicki, w rolę tytułowej dziewczynki z zapałkami wciela się Sylwia Przetak, a narratorem jest Jerzy Grzechnik. Muzykę skomponował Janek Traczyk. Kostiumy przygotowała Natalia Dylczyk.

Zapowiedź spektaklu Dziewczynka z zapałkami. Świat smogu: https://youtu.be/VZTULCJ-r3U

Więcej informacji na temat spektakli oraz bilety do nabycia na stronie www.bohemahouse.com. Dziewczynka z zapałkami. Świat smogu oraz pozostałe spektakle Teatru Ekologicznego Bohema House dostępne są także online pod adresem: vod.ekocykl.org. Teatr Ekologiczny Bohema House ma swoją siedzibę na warszawskiej Białołęce, przy ul. Smugowej 46a.

Marek Gnap
Teatr Ekologiczny Bohema House
23 września 2022
Portrety
Michał Derlicki

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia