Świat, w którym Karskiemu uwierzono

"Karskiego historia nieprawdziwa" - reż. Julia Mark - Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

27 stycznia odbędzie się premiera spektaklu "Karskiego Historia Nieprawdziwa" Szymona Bogacza w reżyserii Julii Mark. Spektaklu tworzącego alternatywny świat, w którym Janowi Karskiemu uwierzono.

XXI wiek nigdy nie wyglądałby tak pięknie gdyby nie Jan Karski. Bohater, ikona, a przede wszystkim człowiek sukcesu. Ale jakiego? Oswobodzenia milionów Żydów. Milionów Żydów w wagonach bez przedziałów, w drodze do obozów. To dzięki niemu Niemcy wraz z aliantami wygrali wojnę, a współczesny świat jest kolorowy, ludzie są szczęśliwi i z szerokim uśmiechem wspominają podróże Karskiego, ucieczki Karskiego, wygraną Karskiego. Wygraną dobra ze złem, które nie zdążyło się dokonać. Taki świat stworzył w swoim dramacie Szymon Bogacz, dramatopisarz i dramaturg Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Tekst ten został już dostrzeżony przez jednego z najważniejszych krytyków teatralnych Bartłomieja Miernika. On to wymienił nazwisko autora jako jednego z najlepszych dramatopisarzy ubiegłego roku właśnie za tekst "Karskiego Historia Nieprawdziwa". Jego sceniczną realizację poprzedziła realizacja słuchowiska wyemitowanego w Programie 3. Polskiego Radia w grudniu ubiegłego roku.

Czym jest holokaust w oczach społeczeństwa pozbawionego traumy? Zapomnianym wybrykiem historii czy pożywką dla popkultury? Takie i wiele innych pytań postawili sobie twórcy spektaklu. Odpowiedzi na nie będą pełne barw i brokatu, lecz nie pozbawione goryczy.

Premiera w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze w Przestrzeni kreatywnej

27 stycznia 2015 rok godz. 19:00

(-)
Materiał Teatru
16 stycznia 2015

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...