Świat w uścisku

32. Malta Festival Poznań: 2022-06-27 - 2022-07-03

Dzień białoruskich performansów. Wczoraj mieliśmy okazję być świadkami trzech zupełnie różnych pokazów performerskich. W Republice Sztuki Tłusta Langusta doświadczyliśmy drugiej odsłony Secret Shows from Berlin, gdzie międzynarodowe grono absolwentek i absolwentów Arthaus Berlin prezentowało swoją sztukę.

W CK Zamek podczas The Polarity Party obserwowaliśmy praktyki, które wypracowali twórcy, mające na celu stworzenie sprawiedliwszych, bezpieczniejszych i lepiej połączonych społeczeństw. Wspólnie zastanawialiśmy się m.in. nad tym, jaką rolę odgrywamy jako jednostki i społeczności w niszczeniu lub tworzeniu więzi. W nieco inny sposób sprawdzaliśmy troskę i solidarność społeczną również na brzegu Warty, gdzie wraz z Grupą Bergamot reinterpretowaliśmy sytuację przemocowych zatrzymań obywateli przez białoruską milicję. Wieczór zakończyliśmy na Wolnym Dziedzińcu UMP, gdzie wystąpiła białoruska grupa Diafilm Live ze spektaklem łączącym muzykę, teatr i film – Bajki z mrocznych czasów. Metafora baśni zderzona z trudną rzeczywistością świata w uścisku dała piorunujące, przeszywające wrażenie.

A jak mają się nasi najmłodsi widzowie? Chociaż wczorajsze bajki były przeznaczone raczej dla dorosłych, nie zapominamy o Was! Mimo wietrznej pogody wczoraj w Strefie frajdy przytuliliśmy razem las. Strefa frajdy czeka na nas również dzisiaj, a w niej warsztaty muzyczne, podczas których nauczymy się podstaw reggae i rapu! A kiedy dzieci będą bawić się z animatorkami, dorosłych zapraszamy na Powięziowe flow, podczas którego wzmocnimy, ustabilizujemy i rozciągniemy swoje ciało.

Dzisiejszy dzień w szczególny sposób eksploruje hasło tegorocznej Malty. Jak czuje się osoba wyniesiona z tłumu przez policję? Czy bezsilność i frustrację można przekuć w poczucie solidarności społecznej? Wczoraj sprawdzaliśmy to podczas flash mobu Lot/Flight na brzegu Warty, dziś powtórka na pl. Kolegiackim.

Kiedy policja zatrzyma obywatela mimo sprzeciwu i pomocy innych osób, nasze ciało staje się obiektem w rękach obcej osoby. Prawdziwe tortury i odrealnione nagłówki gazet stawiają tę sytuację w tragicznym paradoksie. Podczas performansu 375 0908 2334 / The body you are calling is currently not available anonimowa ofiara, która do tej pory była jedynie newsem, przez cielesność przestaje być informacją, a staje się żywym człowiekiem.

Dzień mocnych performansów białoruskich zakończymy otwarciem wystawy Marii Redko i DJ setem w klubokawiarni MY. Zagrają Domsun i Papa Bо Selektah (Mińsk, Białoruś).

W naszym filmowym programie znajdziecie dziś Grę cieni – historię młodych migrantów, dla których każda przekraczana granica to wkroczenie na nowy poziom. Stawką w tej grze jest dotarcie do Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec... Pokaz Gry cieni jest organizowany we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Ponadto w kinie obejrzymy Düsseldorf, mon amour w reż. Luka Percevala opowiadający o spotkaniu kultury niemieckiej i japońskiej w Düsseldorfie, który jest trzecią co do wielkości siedzibą społeczności japońskiej w Europie.

Na pl. Kolegiackim od dziś do końca tygodnia będziecie mogli usłyszeć historie kobiet z Ukrainy. Wstrząsające, zwyczajne, podobne i zupełnie wyjątkowe. Wszystko to w ramach instalacji dźwiękowej Seven-second Pause Oleny Siyatovskiej, w której artystka przechwytuje narzędzie często używane do szerzenia propagandy – radio, i czyni z niego rozgłośnię intymnych opowieści.

Kim jest „Murzyn"? Z jakich konstruktów, stereotypów i inności został zbudowany? To zagadnienie zgłębia Wiktor Bagiński w spektaklu Narodziny wrogości, który zobaczymy dziś na Wolnym Dziedzińcu UMP. W Teatrze U Przyjaciół – przedstawienie Oddychaj, inspirowane poezją Julii Fiedorczuk, a w Auli Artis – The Köln Concert, czyli taneczna interpretacja legendarnej płyty jazzowej o tym samym tytule. W ramach programu Polski w Polskim obejrzymy Savannah Bay w reż. Józefa Opalskiego z udziałem Anny Polony i Anny Cieślak.

Na Forum będziemy dziś debatować o osobach uchodźczych w Polsce – jaka jest ich sytuacja, które elementy życia są regulowane prawnie, a które pozostają zupełnie poza linią prawa. Poruszymy również tematy integracji społecznej i pomocy.

A jeżeli wciąż jesteście głodni wrażeń na ulicach Poznania, to zapraszamy Was na Circus Batucada – cyrkowy spektakl uliczny będący połączeniem akrobatyki, żonglerki i muzyki na żywo. Producentem tego wydarzenia jest CirKusKus, czyli pierwsza szkoła nowocyrkowa, i Campana Batucada, pierwsza szkoła samby na Słowacji.

Czytaj więcej

(-)
Malta Festival Poznań
30 czerwca 2022

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia