Świat zaburzonego porządku to coś kuszącego

"Sen nocy letniej" - reż. Paweł Świątek - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

"To opowieść o pożądaniu. Być może również o miłości, ale najprawdopodobniej nie. To opowieść o ułudzie, to opowieść o koszmarze, to opowieść bardzo śmieszna - piszą twórcy przedstawienia: Paweł Świątek (reżyser) i Mateusz Pakuła (dramaturg)

"Sen nocy letniej" to baśń porno w leśnym anturażu, seria dotkliwych upokorzeń. Nasz "Sen nocy letniej" to opowieść o utopii świata sfeminizowanego, w którym męskość walczy o obecność, a kobiety o prym w nowym porządku. Zapraszamy do jarmarcznej budy, do mrocznego lasu".

Pracę nad tekstem twórcy zaczęli od ustalenia, co współcześnie może być najciekawsze w opowieści, która powstała ponad 400 lat temu.- I od razu wiedzieliśmy, że chodzi o pożądanie, o sposób, w jaki znajduje ono obecnie ujście. To temat bardzo aktualny i współczesny. Seks i pożądanie wykorzystuje się powszechnie np. do sprzedaży różnych produktów - mówi Paweł Świątek.

Mateusz Pakuła: U Szekspira wszystkie role grali mężczyźni, ale kiedy te same postaci dajemy do grania kobietom, to nagle się okazuje, że świat - na pierwszy rzut oka homoerotyczny

- przemienia się w świat, w którym kobiety o pożądaniu mówią w sposób znacznie bardziej świeży, niż mężczyźni. I właśnie ten aspekt chcemy zbadać. Zabawa płcią i przebieranie to bardzo częste zabiegi u Szekspira. My sprawdzamy, co by się stało, gdyby opowiadanie tej historii dać kobietom.

- Świat zaburzonego porządku to coś bardzo kuszącego, ale naszym celem nie jest żaden homoseksualny manifest - deklarują obaj twórcy.

Na scenie wystąpią: Kornelia Angowska, Cecylia Jacewska-Ca-ban, Arieta Los-Pławszewska, Grażyna Misiorowska, Judyta Paradzińska, Karolina Piechota, Beata Wnęk-Malec, Ewa Wyszomirska, Mirosław Bednarek, Leszek Malec, Maciej Namysło, Sylwester Piechura, Łukasz Schmidt, Łukasz Wójcik.

Współtwórcami przedstawienia są: Marcin Chlanda (scenografia) i Karolina Mazur (kostiumy).

Premiera na Dużej Scenie -14 czerwca o godz. 19. Przedstawienie jest dla widzów dorosłych.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybina Opolska
13 czerwca 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia