Światowa premiera włoskiego musicalu!

"Karol Wojtyła. Historia prawdziwa" - Torwar w Warszawie, Teatr Słowackiego w Krakowie

Dwadzieścia dni przed kanonizacją Jana Pawła II będzie można zobaczyć w Warszawie niezwykły spektakl - przedstawiający życie papieża Polaka w formie nowoczesnego musicalu operowego.

«Technologia holograficzna 3D, kilkudziesięciu aktorów i tancerzy oraz efekty specjalne nieznane dotychczas historii europejskiego teatru! Przed nami światowa premiera włoskiego musicalu operowego "Karol Wojtyła. Historia prawdziwa", która odbędzie się w Polsce. Spektakl na warszawskim Torwarze będzie można obejrzeć 8-9 kwietnia br. Później rozpocznie się tournee po Europie.

Musical to 120-minutowa opowieść, która zaczyna się w momencie zamachu na Jana Pawła II na placu św. Piotra w Watykanie. Sceny walki o życie przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa i młodości Wojtyły w Polsce. Spektakl łączy wszystkie formy artystyczne: śpiew, taniec, recytację oraz oszałamiającą choreografię, znakomite kostiumy i pełną kolorów scenografię. "To opowieść o młodym Karolu, jego uczuciach, wojnie, matce Emilii, ojcu żołnierzu i bracie Edmundzie, z którym musiał się rozstać, gdy ten został lekarzem; o tym, co kształtowało Wojtyłę aż do chwili, gdy zrozumiał, jaką drogą chce podążać. Opowieść kończy się w momencie, w którym Karol Wojtyła staje się Janem Pawłem II" - powiedział o spektaklu jego twórca Duccio Forzano, określany jednym z najbardziej kreatywnych włoskich reżyserów wydarzeń muzyczno-koncertowych oraz telewizyjnych.

Widowisko skupia się na różnych formach muzycznych opartych na kluczowych wydarzeniach, które naznaczyły życie Karola Wojtyły. Autorami muzyki do spektaklu są izraelsko-jemeńska piosenkarka Noa oraz włoski kwartet skrzypcowy Solis String Quartet.

- Postanowiliśmy opowiedzieć historię Karola Wojtyły w dość nietypowej formie musicalu operowego - mówi Vittorio Hemsi CEO Medias, organizator przedstawienia. - W ten sposób chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Karol Wojtyła w trakcie całego swojego życia starał się dotrzeć do młodych ludzi, pokazując i tłumacząc tajniki wiary, często w nietuzinkowy sposób. Forma, którą wybraliśmy, jest na pewno odważna, ale mamy nadzieję, że spotka się z aprobatą młodzieży i nie tylko.

W Polsce spektakle odbędą się w dwóch lokalizacjach: w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (w dniach 2, 3, 4 kwietnia 2014 r.) i na warszawskim Torwarze (w dniach 8,9 kwietnia 2014 r.).

Karola Wojtyłę gra trzech aktorów: Alessandro Bendinelli (Wojtyła jako 9-la-tek), Virgilio Brancaccio (20-latek) i Mas-similiano Colonna (50-latek).

- Opowiemy historię 9-letniego chłopca, który urodził się w szczególnym momencie historycznym, który wybrał drogę kapłaństwa zainspirowany nie przez księdza, ale przez pewnego krawca. Opowiemy o zdarzeniach z jego życia, poprzez które przebijać będzie idea braterstwa i równości między narodami - tłumaczył organizator przedstawienia Vittorio Hemsi.

Nad powstaniem scenariusza czuwała watykanistka Paloma Gomez Borrero. Jako dziennikarka towarzyszyła Janowi Pawłowi II w 104 papieskich podróżach do 160 państw.

Spektakl z udziałem kilkudziesięciu aktorów i tancerzy zagości kolejno, w ramach wielkiego tournee, w Rzymie oraz kilkunastu włoskich miastach. Osobna wersja językowa przedstawienia przygotowywana jest już w Hiszpanii. Planowana jest również realizacja polskojęzycznej wersji musicalu.

Bilety na przedstawienie można już kupić w salonach sieci Empik i na eBilet.pl. Ceny zaczynają się od 99 zł. Premiera przedstawienia poprzedza kwietniową datę watykańskiej kanonizacji papieża Jana Pawła II, która odbędzie się na placu Św. Piotra 27 kwietnia.»

Renata Dergacz
Metropolia Warszawska
25 marca 2014
Portrety
Jan Paweł II

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...