"Święci osiedlowi" taniej

"Święci osiedlowi" - reż: Kamil Katolik - Teatr Dzieci Zagłębia

Teatr Dzieci Zagłębia zaprasza na kolejny tytuł w ramach Sceny Inicjatyw Twórczych - "Świętych osiedlowych". Kolejny spektakl już w niedzielę 15 kwietnia. Przy zakupie dwóch biletów - drugi za połowę ceny (10 zł).

Spektakl "Święci osiedlowi" powstał na podstawie książki "Żywoty świętych osiedlowych" autorstwa Lidii Amejko. Opowiada o losach osiedlowych antybohaterów pokazując ich relacje ze światem i z Bogiem. W ślad za interesującą treścią idzie oryginalna forma spektaklu nawiązująca do średniowiecznego misterium lalkowego rozgrywającego się na w trójdzielnej przestrzeni, przypominającej tradycję budowania polskich szopek. W spektaklu rolę tryptyku jak i osiedla przyjmie akordeon, który - jak się okazuje - świetnie się do tego nadaje. Kameralny klimat spektaklu współtworzą małe lampki zawieszone nad głowami drucianych lalek i nastrojowa muzyka. Reżyserem spektaklu jest Kamil Katolik, aktor Teatru Dzieci Zagłębia, założyciel Stowarzyszenia Promocji Kultury Zielone Słońce z Dąbrowy Górniczej, we współpracy z którym odbędzie się premiera.

O spektaklu mówi jego reżyser, Kamil Katolik: Na początku świata był "niebytu beton". Kończąc dzieło stworzenia Pan Bóg nie wiedział, co zrobić z resztą szarej pulpy, więc upchnął ją gdzieś na kraniec świata i tak powstało osiedle, zamieszkane przez Eryka, Jaracza, Apolonię i Andżelikę, których podglądamy podczas ich codziennego życia, naznaczonego cichą obecnością Boga. () Całość zanurzona jest w konstrukcji, którą tworzy stara rama akordeonu. Pouzupełniałem ją dodatkowymi elementami typu: klatki wentylacyjne, które są symbolem bloków, małe reflektory, lampki choinkowe, odkurzacz, słoiki. Sam także stworzyłem lalki z aluminiowego drutu. Forma tego spektaklu jest surowa, taka "industrialna" poniekąd.

(-)
Materiały Teatru
14 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia