Świeckie pieśni odnalezione w bawarskim opactwie

19. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

W dniach 21, 22 i 23 czerwca roku na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu zabrzmi "Carmina Burana" C. Orffa, jedno z najbardziej niezwykłych i najpopularniejszych dzieł chóralnych XX wieku. Wstęp wolny.

Przypomnijmy, że premiera widowiska w Operze Krakowskiej odbyła się na Zamku Królewskim na Wawelu w czerwcu 2013 roku.

Przez jednych nazywana kantatą sceniczną, innych oratorium, "Carmina Burana" oparta jest na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 roku w bawarskim opactwie Benediktbeuern. Carl Orff wybrał z tego obszernego zbioru tekstów, stworzonych przez wagabundów, studentów i wędrownych kleryków, 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta. Pierwsza część to pieśni sławiące naturę i budzącą się wiosnę, druga jest pochwałą Bachusa, trzecia mówi o rozkoszach miłości. Mottem całego utworu jest apoteoza życia i afirmacja świata.

W spektaklu bierze udział ponad 200 osobowy zespół artystyczny Opery Krakowskiej. Oratorium wykonają: Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Sobierajski, Stanisław Kufluk i Adam Kruszewski oraz Orkiestra, Chór i Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Porywającą muzykę dopełni taniec w choreografii Emila Wesołowskiego w wykonaniu Baletu i uczniów Studia Baletowego Opery Krakowskiej. Gwardia Gryfa zaprezentuje natomiast widowiskową sztukę żonglerki chorągwiami.

"Widowisko od początku zaabsorbowało uwagę całej publiczności. Wspaniałe, mocne, niczym przeszywający powietrze grzmot, O Fortuna wypełniło dziedziniec. Napięcie rosło i myślę, że każdy odczuł je na własnej skórze. Otaczające dziedziniec budynki niemal zatrzęsły się

w posadach. Siła chóru oraz orkiestry była ogromna. Potęgowały ją efekty świetlne oraz wybiegające zewsząd, odziane na biało postaci. Później wszystko działo się już naraz. Chór, orkiestra, tancerze oraz członkowie Gwardii Gryfa biegający z flagami, światła, obrazy, wszystko to wypełniło całą przestrzeń dziedzińca absorbując wszystkie zmysły. (...) Rozległy się owacje i brawa, którym nie było końca. Dyrygent, Tomasz Tokarczyk, zdecydował się na ponowne wykonanie O Fortuna, dopiero po tym bisie publiczność przeżegnała brawami i wypuściła artystów ze sceny". Maria Zimny, Portal "Polska Muza", 3 lipca 2013

"Carmina Burana" zostanie zaprezentowana także 26 czerwca 2015 na Rynku w Jaśle

(-)
Materiał Teatru
20 czerwca 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

[Nie] dziennik
Jacek Poniedziałek
Jacek Poniedziałek o swoich uzależnie...