Święta i Karnawał w Banialuce

Świąteczne widowiska - Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej

Święta i następujący po nich okres karnawału to znakomity czas na wizytę w teatrze. Tym bardziej, że w Banialuce, jak co roku o tej porze, dominuje świąteczny repertuar, który rozgrzeje serca wszystkich widzów zarówno tych, którzy potrzebują chwili refleksji jak i tych, którzy pragną radośnie pokolędować

"Mr Scrooge" na podstawie Opowieści Wigilijnej Karola Dickensa opowiada dobrze wszystkim znaną historię zgryźliwego skąpca, który dzięki bożonarodzeniowej magii przemienia się w przyjaznego i hojnego staruszka. Spektakl wyreżyserowany przez znanego bielskiej publiczności reżysera Mariána Peckę zaskakuje różnorodnością zastosowanych środków teatralnych i bogactwem scenografii  oraz zachwyca piękną muzyką. Nic więc dziwnego, że w repertuarze Banialuki jest obecny od dziesięciu lat.

Nieco inny charakter ma przedstawienie  "Diabelskie figle Ewy Laue"  w reżyserii Lucyny Sypniewskiej. Jest to radosne widowisko oparte na dobrze wszystkim znanych kolędach w znakomitych aranżacjach Krzysztofa Maciejowskiego, opowiadające o zabawnych perypetiach anielskich pomocników Świętego Mikołaja. Interesujące rozwiązania scenograficzne oraz piękne kostiumy sprawiają, że widzowie z prawdziwą przyjemnością angażują się w sceniczne wydarzenia.

Dajmy się ponieść  tej szczególnej atmosferze i zamiast, po raz kolejny, oglądać telewizyjne powtórki wybierzmy się z rodziną do teatru. Tak od święta.

Monika Jędrzejewska
Materiały Teatru
17 grudnia 2010

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...