Święta i Nowy Rok w Operze Śląskiej

"Zemsta nietoperza" - reż. Henryk Konwiński - Opera Śląska w Bytomiu

Opera Śląska w Bytomiu serdecznie zaprasza na wspólne przywitanie Nowego Roku – sylwestrowy i noworoczny wieczór z operetką Johanna Straussa ZEMSTA NIETOPERZA w reżyserii Henryka Konwińskiego i w mistrzowskim wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry Opery Śląskiej pod batutą Tadeusza Serafina.

Spośród 16. operetek napisanych przez „króla walca", „Zemsta nietoperza" zalicza się do najbardziej znanych i chyba tylko „Baron cygański" zyskał równie trwały sukces. Akcja utworu rozgrywa się pod koniec XIX wieku w miejscowości kuracyjnej pod Wiedniem. Bankier Eisenstein za namową swojego przyjaciela – dra Falke – wybiera się na bal do księcia Orłowskiego. Nadarza się doskonały pretekst (pobyt w więzieniu za obrazę urzędnika państwowego...), aby nie zabierać ze sobą żony Rozalindy. Eisenstein nie wie jednak, iż owo zaproszenie, to uknuta intryga. Kiedy, jak i gdzie, a przede wszystkim za co mści się nietoperz – dowiadujemy się z libretta tej operetki. Przedstawienie urzeka barwnością scen, komizmem postaci i zaskakujących sytuacji, dowcipem dialogów i niewyczerpanym „szampańskim humorem". Muzyka przepojona jest rytmem tanecznym, a i sama uwertura wprowadza już atmosferę zabawy. Chociaż od powstania utworu minęło przeszło 140 lat, nie stracił on nic ze swego niepowtarzalnego uroku. Bal u księcia Gigi obfituje w wiele nieoczekiwanych qui pro quo oraz pięknych tańców, w tym często bisowanej polki. Bo przecież – jak mawia jeden z bohaterów tej operetki – „taniec to nic trudnego, wystarczy tak szybko przebierać nogami, aby partnerka nie zdążyła cię nadepnąć...".

Rewia operetkowych przebojów, rewelacyjna uwertura, słynna aria Adeli, czardasz Rozalindy, znane duety, tercety i kwartety, błyskotliwy urok postaci oraz mnóstwo zabawnych dialogów w mistrzowskim tłumaczeniu Juliana Tuwima i znakomitym wykonaniu artystów Opery Śląskiej sprawią, że spektakl ten na długo pozostanie w pamięci, a melodie straussowskie same będą się nucić zaraz po zakończonym przedstawieniu!

/ceny biletów: 150, 130, 90 zł (spektakl sylwestrowy); 75, 65, 55 zł (spektakl noworoczny)/

Na „Zemstę nietoperza" zapraszamy także w poniedziałek 12 stycznia 2015 r. o godz. 18.00 do Teatru Śląskiego w Katowicach.

Zanim jednak rok 2014 dobiegnie końca, jeszcze w grudniu gorąco polecamy operę G. Donizettiego ŁUCJA Z LAMMERMOOR (21.12.2014 r. g. 18.00) – jedno z najwybitniejszych arcydzieł włoskiej sztuki operowej. Bytomska premiera tej inscenizacji miała miejsce w marcu 2008 r.; spektakl został przygotowany w koprodukcji holendersko-niemieckiej z Supierz Music Management B.V. i przy współpracy Fundacji Stichting Internationale Opera Producties. Międzynarodowe grono realizatorów i znakomita obsada były gwarantem sukcesu scenicznego tej realizacji, co potwierdziły nie tylko doskonałe recenzje i uznanie publiczności, ale i nominacja do prestiżowej nagrody teatralnej ZŁOTA MASKA w kategorii Przedstawienie Roku (nagrodę za rok 2008 w tej kategorii przyznano ostatecznie bytomskiej realizacji „Carmina burana" C. Orffa). Za największe osiągnięcie solistyczne spektaklu uznano kreację Kariny Skrzeszewskiej, której pierwszy występ na deskach bytomskiej Opery w tytułowej roli przyniósł znamienite wyróżnienie – ZŁOTĄ MASKĘ w kategorii rola wokalno-aktorska! Lecz inscenizacja ta zyskała uznanie również poza granicami kraju; operowe losy nieszczęśliwych kochanków podziwiali melomani w Holandii i Belgii. Na przełomie marca i kwietnia 2008 r. artyści Opery Śląskiej wyruszyli na podbój Beneluksu, gdzie tournée obejmowało kilkanaście miast, m.in.: Hagę, Brugię, Eindhoven czy Rotterdam.

Spektakl powrócił na bytomską scenę we wrześniu 2014 r. na inaugurację 70. sezonu artystycznego Opery Śląskiej.
„Łucja z Lammermoor" to wybitna opera romantyczna, która zachwyciła widzów już podczas prapremiery w roku 1835 w Teatrze San Carlo w Neapolu; od tamtego momentu jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej wystawianych tytułów. Oparta na prawdziwych wydarzeniach, romantyczna powieść Sir Waltera Scotta „Narzeczona z Lammermoor", doczekała się wielu opracowań muzycznych, ale nieśmiertelna stała się właśnie jako „Łucja z Lammermoor" autorstwa Gaetana Donizettiego, który muzykę skomponował w ciągu niespełna czterdziestu dni, chcąc dorównać świętującemu wtedy sukces dzieła „Purytanie" Vincenzo Belliniemu. „Łucja z Lammermoor" do dziś zachwyca nie tylko pięknem muzyki, ale i wstrząsa siłą dramatycznego napięcia. Najbardziej znane fragmenty opery to miłosny duet „Verrano a te sull'alle i miei sospini ardente", sekstet z drugiego aktu oraz scena obłędu tytułowej bohaterki, która daje ogromne pole do popisu dla możliwości wokalnych oraz aktorskich śpiewaczki wykonującej partię Łucji.

Opera przedstawia losy szkockich kochanków – Łucji i Edgara – którzy mimo waśni między ich rodami - zaręczają się. Jednak brat Łucji, lord Henryk Ashton, podstępnie doprowadza do ślubu swej siostry z zamożnym lordem Arturem Bucklawą. Łucja kocha Edgara, lecz podstępnemu bratu udaje się przekonać ją do sprzeniewierzenia się danemu słowu. W chwili gdy Łucja podpisuje kontrakt ślubny wkracza Edgar. Przekonany o zdradzie Łucji, nie chce jej znać. Zrozpaczona dziewczyna uświadamia sobie intrygę. W czasie gdy goście weselni bawią się, Łucja morduje swego małżonka w ślubnym łożu i obłąkana popełnia samobójstwo. Kiedy Edgar dowiaduje się o tragedii, rani się śmiertelnie sztyletem...

Największe dzieło mistrza epoki bel canta! Wybitna opera romantyczna zachwycająca pięknem muzyki i siłą dramatycznego napięcia!

W spektaklu wystąpią*: Karina Skrzeszewska – Łucja, Łukasz Załęski – Edgar, Włodzimierz Skalski – Henryk Ashton, Juliusz Ursyn-Niemcewicz – Artur, Cezary Biesiadecki – Rajmund Bidebent, Magdalena Spytek – Alicja, Kamil Zdebel – Norman oraz chór i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Serafina.

/ceny biletów: 35, 45, 55 zł (normalny), 30, 40, 50 zł (ulgowy)/

W świąteczny wieczór - 26 grudnia o g. 19.00 – tradycyjnie zapraszamy do wysłuchania w Operze Śląskiej niezwykle nastrojowego Koncertu KOLĘD i PASTORAŁEK w wykonaniu chóru Opery Śląskiej, w wyjątkowym, świątecznym klimacie i oryginalnych opracowaniach muzycznych. Najpiękniejsze kolędy polskie na chór, na pojedyncze głosy, z akompaniamentem lub a cappella oraz najpiękniejsze kolędy świata – śpiewane w kilku językach - powodują, że koncert ten pozostaje na długo w pamięci słuchaczy i jest doskonałym sposobem na spędzenie świątecznego wieczoru. Kolędy i pastorałki przygotowane są w ciekawych aranżacjach a odpowiedni nastrój, oświetlenie i dekoracje, dopełniają całości.

/ceny biletów: 25, 30, 40 zł (normalny), 20, 25, 35 zł (ulgowy)/

W nowym roku nie zabraknie również znanych i lubianych przez naszą publiczność tytułów – takich jak, m. in.: „Phantom" M. Yestona (10. 01. i 01.02. g. 18.00), „Madama Butterfly" G. Pucciniego (18.01. g. 18.00), „My Fair Lady" F. Loewego (23, 24, 25.01. g. 18.00), „Traviata" G. Verdiego (31.01. g. 18.00).

Informacje i rezerwacje miejsc: Kasa biletowa Opery Śląskiej: tel. 32/39 66 815; 39 66 877, kasa@opera-slaska.pl; Dział Imprez i Reklamy Opery Śląskiej: tel. 32/39 66 808; 39 66 853; 281 84 39; bow@opera-slaska.pl; bilety on-line: www.opera-slaska.pl;

(-)
Materiał Teatru
17 grudnia 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia