Świetni aktorzy i spektakle na bruku

31. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

Zaczyna się dziś (1 sierpnia) i potrwa cztery dni. Wystąpią teatry z Europy. Przygotujcie się na niezapomniane wrażenia: cyrkowe pokazy połączone z pokazem światła i dźwięków, aktorów fruwających nad głowami widzów i magiczne chwile.

Tegoroczny Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze przygotowany został przez Teatr im. Cypriana Kamila Norwida oraz Agencję Solo, które dostały dotację od ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Dzięki temu festiwal potrwa cztery dni i będzie bardzo różnorodny. Będzie także wiele imprez towarzyszących, na przykład wystawa dokumentująca 30 lat festiwalów ulicznych w Polsce, której kuratorem jest Jacek Jaśko. Do Jeleniej Góry specjalnie na 31. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych przyjadą światowe sławy.

- 1 sierpnia wystąpią teatry z Polski, a drugiego z Hiszpanii - mówi Mirosław Sołecki z Agencji Solo. Przedstawienia rozgrywać się będą nie tylko na placu Ratuszowym, ale i w różnych miejscach Jeleniej Góry, m.in. na ul. 1 Maja, Konopnickiej, Pocztowej, a także Długiej.

Historię festiwali ulicznych podsumują dwa wykłady. Dziś o godz. 16 Jerzy Zoń w Galerii BWA w Jeleniej Górze przy ul. Długiej 1 opowie teatrze ulicznym w Polsce.

Także dziś, o godz. 18 Teatr CIA Kamchatka zaprezentuje przy ul. Długiej, placu Ratuszowym i przy ul. Konopnickiej spektakl przygotowany przez uczestników zajęć teatralnych.

O godz. 19 na pl. Ratuszowym wystąpi Teatr Snów ze spektaklem "Pokój", a o godz. 20.45 Teatr Biuro Podróży zaprezentuje się pokazem "Carmen Funebre".

W piątek, 2 sierpnia, Jelenią Górę opanują artyści m.in. z południa Europy. Wystąpią grupy z Hiszpanii: Factoria Circular ze spektaklem "Rodafonio", Teatr ERTZA (Kraj Basków), 4X4

Transeduca (Hiszpania) w spektaklu " Caballos de Menorca " ("Konie z Minorki") oraz CIA. Kamchatka ze spektaklem "Kamchatka".

Dwa kolejne dni, czyli sobotę (3 sierpnia) i niedzielę (4 sierpnia) zagospodaruje jeleniogórski Teatr im. Cypriana Kamila Norwida.

- Przed południem aktorzy zapewnią atrakcje dla dzieci, a potem będą spektakle dla dorosłych z pokazami ognia, światła i dźwięku - mówi Urszula Liksztet,kierownik literacki Teatru im. CK. Norwida.

W sobotę o godz. 15 swoje teatralne atrakcje pokaże Krakowski Teatr Uliczny "Scena Kalejdoskop", o godz. 18 planowane są działania parateatralne dla dzieci, o godz. 16 - Krakowski Teatr Uliczny "Scena Kalejdoskop" zaprosi na "Serce Don Juana". O godz. 17 Teatr Formy z Wrocławia zaprosi głodnych widzów na przedstawienie "Kucharz na ostro", a o godz. 21 Teatr Mariana Bednarka z Rybnika pokaże "Ballada o kwadracie". Sobotni wieczór z ulicznym teatrem zakończy Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, spektakl "Thermidor roku 143" zacznie się o godz. 22.

W niedzielę o godz. 16 zielonogórski Teatr Rozrywki Trójkąt zaprosi widzów na "Wyspę piratów", o godz. 17 Bash Street Theatre Company z Wielkiej Brytanii pokaże przedstawienie "TheStrongman".Wprogramie tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie też atrakcji ze Wschodu. Theatre "InZhest" z Białorusi przywiezie do Jeleniej Góry "Ostatnie szaty Króla" - spektakl zaprezentuje w niedzielę o godz. 20.30. Spotkania z ulicznym teatrem zakończą się spektaklem "Hiob" w wykonaniu Teatru Woskresinnia z Ukrainy.

Wszystkie te przedstawienia odbędą się na placu Ratuszowym, a oglądanie ich jest oczywiście bezpłatne.

Alina Gierak
POLSKA Gazeta Wrocławska
2 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...