Świetnie śpiewające damy w Korezie

"Dietrich i Leander" - reżyseria: Piotr Szalsza - Teatr Korez w Katowicach

Są dwa powody, dla których trzeba wybrać się do Teatru Korez na sztukę Dietrich i Leander.

Nazywają się Maria Meyer i Ewa Leśniak. Korez jest jedynym miejscem, gdzie mogą spotkać się aktorzy z różnych teatrów i wspólnie, ku uciesze wielbicieli, coś ciekawego zrobić.

Spektakl opowiada o fikcyjnym spotkaniu dwóch legend, wielkich rywalek, Marlene Dietrich i Zarah Leander. Akcja toczy się w pokoju wypoczynkowym eleganckiego hotelu. To skrzyżowanie toalety z buduarem, miejsce, w którym damy mogą poprawić makijaż, odpocząć i poplotkować. Tam właśnie wpadają na siebie dwie aktorki. Leander próbuje popełnić samobójstwo, Dietrich wchodzi, by ogarnąć się przed randką. Z drzwi wypada klamka i odtąd panie skazane są na siebie. Rozmawiają o życiu, sztuce, polityce. Teksty są raczej płytkie. Na moment tylko wyzierają prawdziwe problemy, gdy rozmowa schodzi na stosunek do hitleryzmu.

Ale nie dla dialogów warto zobaczyć przedstawienie. To pretekst do dwóch recitali naszych aktorek, wykonujących piosenki dawnych gwiazd. Robią to po mistrzowsku. Cudownie interpretują, a wokalnie są w świetnej formie. Okazuje się przy okazji, że ich najbardziej intymnych zwierzeń wysłuchuje dziennikarka w zaawansowanej ciąży, zamknięta w toalecie. Wciela się w nią Barbara Lubos-Święs, wnosząc eksplozję radości na scenę. Artystki kolejnymi piosenkami zabawiają więc nienarodzone dziecko.

Z błahych dialogów aktorki stworzyły pełnokrwiste postaci. Widowisko rozgrywa się w konwencji teatru w teatrze, bo sztukę o Dietrich i Leander dostał do przeczytania dyrektor teatru (Dariusz Niebudek). I zastanawia się, czy mógłby wystawić tę sztukę, bo trudno mu będzie znaleźć odtwórczynie takich ról. Korez je znalazł i wspaniale, że Maria Meyer i Ewa Leśniak występują razem.

Beatrice Feroli, Dietrich i Leander, tłum., teksty piosenek i reż. Piotr Szalsza, scenografia Małgorzata Suwalska, kier. muz. Jerzy Kluzowicz, prapremiera Teatr Korez, Katowice, 15.03.2009

Regina Gowarzewska-Griessgraber
Polska Dziennik Zachodni
3 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...