Świetny kwartet muzyczny

"Nie jesteś sama" - reż. Artur Barciś - Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

Poetycko - muzyczny rarytas czeka widzów na Dużej Scenie Centrum Sztuki Mościce - 28 maja 2015 o godz. 18 Teatr Ateneum z Warszawy zaprezentuje spektakl "Nie jesteś sama", oparty na piosenkach Agnieszki Osieckiej, w reżyserii Artura Barcisia.

"Nie jesteś sama" to muzyczne widowisko o kobiecie, która wiele doświadczyła i poznała różne odcienie życia. To rzecz o miłości, samotności, zdradzie i cierpieniu, ale też o radości, przyjaźni, nadziei i marzeniach. A wszystko to opowiedziane poetyckimi tekstami Agnieszki Osieckiej, do których muzykę zaaranżował Wojciech Borkowski.

Usłyszymy wiele piosenek znanych nam niemal na pamięć, jednak w oryginalnym opracowaniu i wykonaniu odkryjemy je na nowo. Prawie każdy utwór to inna poruszająca historia i choć teksty Osieckiej nie należą do wesołych, to za sprawą twórców przedstawienia znalazło się w nim miejsce także na żart, ironię i pogodne optymistyczne tony.

Artur Barciś, autor scenariusza i reżyser, odkrył inną prawdę poezji Osieckiej, a całą subtelność przekazania swojej wizji powierzył dwóm znakomitym artystkom - Stanisławie Celińskiej i Krystynie Tkacz. Magda Umer, przyjaciółka poetki i wykonawczyni wielu jej piosenek, tak skomentowała widowisko: Jak one pięknie śpiewają! A do tego świetny kwartet muzyczny. Zobaczyłam ich występ na premierze w warszawskim Teatrze Roma - długo o nim myślałam i marzyłam, aby jeszcze raz obejrzeć ten spektakl. Gorąco polecam!

Obok pań na scenie pojawi się także główny sprawca tego artystycznego wydarzenia - Artur Barciś. Muzycznie zaś aktorom towarzyszyć będą Paweł Stankiewicz na gitarze, Maciej Szczyciński na kontrabasie, przy perkusji zasiądzie Piotr Maślanka, a przy fortepianie kierownik muzyczny i aranżer Wojciech Borkowski.

Po spektaklu, w ramach "Spisu treści poufnych", organizatorzy zapraszają na spotkanie z Arturem Barcisiem połączone z promocją książki "Rozmowy bez retuszu". Publikacja jest niekonwencjonalnym wywiadem z jednym z najbardziej znanych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Zawiera wiele anegdot, ukazuje kulisy pracy scenicznej i na planie filmowym, opowiada o wybitnych twórcach polskiego teatru i kina, a nade wszystko niesie przesłanie - marzenia się spełniają, gdy połączone są z pracą, talentem i wytrwałością. Spotkanie poprowadzi Karolina Wójs.

(-)
Materiał Teatru
28 maja 2015

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...