Święto Krzysztofa Kowalewskiego

Krzysztof Kowalewski

Jutrzejszy benefis Krzysztofa Kowalewskiego to okazja do spotkania z wybitnym, uwielbianym przez publiczność artystą, który od ponad czterdziestu lat zachwyca swoim talentem.

Wieczór z Krzysztofem Kowalewskim to zaproszenie do wspomnień o stworzonych przez niego kreacjach teatralnych, filmowych i radiowych, o kolegach aktorach, reżyserach, z którymi pracował i o kulisach aktorstwa. Nie zabraknie także anegdot i zabawnych opowieści związanych z pracą na scenie. Podczas wieczoru artysta zaprezentuje widzom próbkę aktorskiego kunsztu, przedstawiając fragmenty opowiadań Sławomira Mrożka, Jerzego Dobrowolskiego i rosyjskiego pisarza Michaiła Zoszczenki. Całość spotkania dopełnią fragmenty filmów i spektakli teatralnych, w których Krzysztof Kowalewski stworzył niezapomniane kreacje. Krzysztof Kowalewski do dziś wystąpił w około 120 filmach i serialach. Sympatię widzów przyniosły mu kreacje w komediach Stanisława Barei. Stworzył niezapomniane role w kultowych filmach, takich jak m.in. Potop, Brunet wieczorową porą, Miś, Ogniem i Mieczem. Obok występów filmowych ma na swoim koncie udział w wielu audycjach radiowych, z których największą popularność przyniosła mu rola pana Sułka.

Na scenach teatrów stworzył wiele niezapomnianych kreacji. Od blisko 20 lat jest aktorem Teatru Współczesnego. Ma na swoim koncie także szereg ról telewizyjnych.

Wszystkie dokonania aktorskie Krzysztofa Kowalewskiego łączą się pod względem charakteru wykonywanych ról. W ogromnej większości są to role komediowe, ale jak sam twierdzi, taką właśnie ma naturę.

Jeśli gram w sitcomie "Daleko od noszy" - robię to z wyboru - mówi alctor w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". - Podoba mi się zresztą rodzaj absurdalnego żartu proponowany przez Krzysztofa Jaroszyńskiego. Ale owszem, przyznaję, że brałem udział w rozmaitych przedsięwzięciach tego typu, które nie były tak miłe. Nie jestem bez winy. Z drugiej strony nie można się obrażać na tego typu produkcje, skoro zdominowały cały rynek. Ludzie na nie czekają. A że ich oglądanie ogłupia...

Krzysztof Kowalewski jest wieloletnim wykładowcą PWST w Warszawie.

Benefis w Teatrze Polskim poprowadzi znany felietonista i satyryk Michał Ogórek.

Benefis Krzysztofa Kowalewskiego, 24 marca, Teatr Polski, Szczecin, godz. 19, bilety 50 zł.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
24 marca 2012

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Dzień Dziecka w Baju P...
Zbigniew Lisowski
Wycieczka po Teatrze Baj Pomorski w T...