Święto młodego teatru w kwietniu

30. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

30. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych odbędzie się w dniach 23-28 kwietnia. Święto młodego teatru, którego punktem centralnym jest konkurs przedstawień dyplomowych polskich wyższych uczelni aktorskich, zgromadzi studentów, wykładowców, krytyków i teatromanów z całego kraju i gości z zagranicy.

Istotą Festiwalu jest konkurs kreacji aktorskich w przedstawieniach dyplomowych z czterech polskich wyższych szkół teatralnych - Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej z Łodzi, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z Krakowa, Akademii Teatralnej z Warszawy i wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z Krakowa. W jury 30. edycji Festiwalu zasiądą uznani reżyserzy teatralni i filmowi: Krzysztof Garbaczewski, Natalia Korczakowska, Marcin Wrona i Greg Zgliński. Spektakle będą prezentowane na głównych łódzkich scenach teatralnych - w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, Teatrze im. Stefana Jaracza, Teatrze Studyjnym PWSFTviT oraz Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.

Wydarzeniami towarzyszącymi w roku jubileuszu będą m. in.: panel dyskusyjny uczestników obecnej i minionych edycji otwierający Festiwal (23.04), warsztaty "Dramat w procesie rozwoju", poświęcone nowatorskiej idei pracy nad tekstem dramatu przez współpracę autora, reżysera i aktorów (18-24.04) oraz pokazy przedstawień z wybranych zagranicznych uczelni aktorskich - Reduty Berlin, VGiK-u Moskwa (najstarszej na świecie uczelni teatralnej), Uniwersytetu Muzycznego Sztuki Dramatycznej i Mediów z Hanoweru i Instytutu Teatralnego z Jekaterynburga.

Laureatami konkursów festiwalowych byli dotychczas m.in.: Ewa Kacprzyk, Rafał Królikowski, Agnieszka Krukówna, Kinga Preiss, Wojciech Solarz, Borys Szyc, Zbigniew Zamachowski i Michał Żebrowski. Podczas każdej edycji Festiwalu przedstawienia dyplomowe były oglądane przez widzów z całej Polski, a na widowniach zawsze brakowało miejsc. Tegoroczny jubileusz święta młodego teatru jeszcze bardziej zwiększa rangę Festiwalu i zainteresowanie teatromanów.

Festiwal Szkół Teatralnych jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

(-)
Materiały Organizatorów
20 marca 2012

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia