Święto Mozarta w Warszawie

21. Festiwal Mozartowski w Warszawie

Zbliża się XXI Festiwal Mozartowski w Warszawie. Tradycyjnie 15 czerwca (środa) rozpoczyna się kolejne święto Mozarta w Warszawie. Melomani będą żyli jego genialną muzyką przez 6 tygodni, do 26 lipca. Na inaugurację (15 i 16 czerwca) wystawiony będzie jedno z najbardziej sztandarowych dzieł scenicznych ze skarbnicy spuścizny operowej "Die Zauberflote" ("Czarodziejski flet")

Podczas Festiwalu opera ta będzie grana cztery razy. Niemniej znana opera "Don Giovanni" zabrzmi aż sześć razy. "Cosi fan tutte" i "Die Entfuhrung aus dem Serail" zostaną wystawione czterokrotnie. 

Mimo wielokrotności wymienionych przedstawień radzimy przyspieszyć rezerwację.

Co prawda na tytuły najbardziej znane, bilety wprawdzie się kończą, to przecież wszystkie dzieła Mozarta są niezmiennie piękne, warto więc wzbogacić swoje wnętrze i posłuchać innych, nie tak często wystawianych inscenizacji.

W pierwszym tygodniu (15 do 21 czerwca g. 19) oprócz wyżej wymienionych dzieł scenicznych grane będą opery, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Dotyczą one czasów starożytnych, w tym życia bogów i bogiń, ale opowiadają o ciągle aktualnych problemach. Okraszone są piękną scenografią, oraz cudowną muzyką.

W piątek (17 czerwca) zabrzmi "Lucio Silla". Akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie, a tematem jest zagmatwana miłość kończąca się "happy endem", dzięki szlachetnej przemianie tytułowego bohatera-tyrana.

W poniedziałek (20 czerwca) zostaneiw ystawiona "Ascanio in Alba". Dzieło to ukazuje perypetie miłosne wnuka bogini Wenus - Askaniusza.

Następna opera "Apollo et Hyacinthus" (wtorek, 21 czerwca) przedstawia rozterki sercowe i rodzinne Apolla. Co ciekawe, ta ostatnia śpiewana jest po łacinie, podczas gdy dwie poprzednie po włosku.

W pierwszym dniu Festiwalu rozpoczyna się także nurt koncertowy. Ponieważ cykl rozpocznie się w środę, zwyczajowo zabrzmi na Zamku Królewskim muzyka symfoniczna. W programie koncertów znajdą się koncerty fortepianowe i skrzypcowe oraz symfonie.

Wykonawcami będą: Viviana Sofronitzky - fortepian (15 czerwca i 20 lipca), Maria Papuzińska-Uss (22 czerwca), Grzegorz Lalek (29 czerwca) - skrzypce oraz Robert Szebesta (klarnet- 29 czerwca).

W Kościele Seminaryjnym (o godz. 20) w piątki (1, 8, 22 lipca) - będą odbywać się koncerty oratoryjne czyli Requiem, a w poniedziałki (11, 25 lipca) zabrzmi Msza c-moll.

Nowością będą dwa koncerty kameralne w Galerii Rzeźby obok Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach (soboty 18, 25 czerwca). W programie Festiwalu znajdą się także pieśni i arie koncertowe w wykonaniu Anny Wierzbickiej (18 czerwca godz. 19) oraz w Sali Balowej Pałacu Łazienkowskiego (9 lipca godz. 20), Doroty Lachowicz (25 czerwca - Teatr Stanisławowski (godz. 19) i w Pałacu na Wodzie -16 lipca (godz. 20).

Trzecią śpiewaczką występującą w Pałacu łazienkowskim będzie Gabriela Kamińska (2 i 23 lipca godz. 20). Akompaniować im będzie Dagmara Dudzińska.

W wieczory niedzielne od 19 czerwca (godz. 19) jest okazja wybrania się na koncerty kameralne do Pałacu Wilanowskiego by posłuchać kwartetu Prima Vista w repertuarze mozartowskim. (19 i 26 czerwca, a także 3, 10, 17 i 24 lipca).

W dniach 3 i 24 lipca z Kwartetem wystąpi Krzysztof Marosek (pozytyw). W programie zabrzmią Sonaty Kościelne, Adagio i Fuga d-moll wg. "Das Wohltemperierte Klavier" Johanna Sebastiana Bacha.

Miłośników twórczości Mozarta ucieszy fakt, że decyzją Dyrektora Stefana Sutkowskiego, każdy kto kupi bilety do 15 czerwca na następujące spektakle:


17.VI "Lucio Silla"

20.VI "Ascanio in Alba"

21.VI "Apollo et Hyacinthus"

24.VI "Galimathias musicum"

27.VI "Zaide"

28.VI "Idomeneo, re di Creta"

otrzyma 50% rabat na bilety zakupione zarówno w kasie WOK, jak i za pośrednictwem strony www.bilety.operakameralna.pl.

(-)
Materiały Organizatorów
13 czerwca 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia