Święto sztuki w Baju

21. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania

14 spektakli konkursowych z pięciu europejskich krajów zobaczymy podczas 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Toruniu.

"Spotkania" organizowane od 20 lat przez Teatr Baj Pomorski w Toruniu są drugim najstarszym festiwalem teatru lalkowego w Polsce. Najbliższa edycja rozpocznie się w piątek i potrwa do 18 października.

W tym czasie zobaczymy zespoły z Czech, Niemiec, Grecji, Włoch oraz Polski, a wśród nich mistrzów sztuki lalkowej, teatru animacji, twórców eksperymentujących z multimediami i - po raz pierwszy na "Spotkaniach" - teatr tańca dla dzieci. - Właśnie spektakle dla najmłodszych dominują w tegorocznym programie. Ciekawie zapowiada się propozycja włoskiego teatru Compagnia TPO, który w widowisku "Malowany ogród" połączy taniec, multimedia i motywy z malarstwa Rebwara Saeeda.

Wydarzeniem będą też "Smoki" Maliny Prześlugi, jednej z najbardziej wziętych autorek sztuk dla dzieci - to prapremiera poznańskiego Teatru Animacji. Będą też nowatorskie odczytania klasyki: Teatr Pinokio pokaże przedstawienie inspirowane poezją Tuwima. Teatr "Kubuś" z Kielc przyjedzie do Torunia z własną wersją "Królowej śniegu", a Miejski Teatr Miniatura z Gdańska przygotował zaskakujące "Brzydkie kaczątko".

Spektakle dla dorosłych będą trzy: słynna polsko-niemiecka koprodukcja "Krabat" oparta na magicznej baśni Słowian serbołużyckich, marionetkowa "Tabula Rosa" greckiego Teatru Lalek Hop Signor oraz "After play" Białostockiego Teatru Lalek - sentymentalna komedia, której bohaterami są postaci z dramatów Czechowa.

Bilety na spektakle kosztują od 10 do 20 zł. W poniedziałek, wtorek i środę odbędą się również darmowe pokazy monodramów zrealizowanych w ramach projektu "Trzy po Trzy". Trzeba tylko zarezerwować na nie miejsce.

Magdalena Janowska
Gazeta Pomorska
9 października 2014

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia