Święto teatrów lalkowych na półmetku

25. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania" Toruń, 2018-10-12 - 2018-10-20

Jubileuszowe, bo już XXV „SPOTKANIA", przyciągnęły do Torunia wszystkich miłośników lalkarstwa, i tych dorosłych, młodych i najmłodszych. Organizatorzy przygotowali dla widzów dorosłych i młodzieży sześć spektakli, a dla najmłodszych – dziesięć. I jak co roku, bo już po raz piętnasty, odbywa się w ramach festiwalu Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Innym Okiem".

Wprawdzie już w piątek, 12 października w samo południe widzowie zostali zaproszeni na pierwsze przedstawienie „Monsters" Teatru „Duda Paiva Company" z Amersfoort, z Holandii, do Klubu Od Nowa, to uroczyste otwarcie festiwalu nastąpiło w sobotę, tradycyjną Paradą Uliczną aktorów Teatru Baja Pomorskiego. I jak co roku, towarzyszyły jej dziesiątki torunian, podziwiających ulubionych aktorów oraz ich piękne kostiumy.

W tym dniu widzowie obejrzeli także spektakl „Złoty koń" z Teatru „Latvia Puppet" z Rygi, na Łotwie w inscenizacji i reżyserii Dudy Paivy. Ten holenderski artysta specjalizuje się w łączeniu elementów tańca współczesnego z teatrem lalek. W tym spektaklu, jak podają organizatorzy, przenosząc fabułę sztuki Rainisa „Złoty koń", bada dialektykę przeciwieństw.

Dyrektor Baja Pomorskiego, Zbigniew Lisowski zaprosił także Państwowy Teatr Lalki „Tęcza" ze Słupska z spektaklem „Niedźwiedź i Masza" Marty Guśniowskiej w reżyserii Michała Tramera oraz Opolski Teatr Lalki i Aktora z przedstawieniem „Marvin" również autorstwa Marty Guśniowskiej, w reżyserii Pawła Aignera.

Jak co roku, w „SPOTKANIACH" uczestniczą także studenci szkół teatralnych. W tym roku Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wydział we Wrocławiu prezentuje spektakl „Bagaż"w inscenizacji, reżyserii i scenografii Aleksandra Maksymiuka. Jest to przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego AST w roku akademickim 2017/2018, zrealizowany na podstawie utworów Brunona Schulza, m.in „Sanatorium pod Klepsydrą" czy „Traktatu o manekinach". Z kolei studenci Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Lalkarski w Białymstoku przywieźli spektakl „Bestiariusz słowiański", będący oryginalnym „przewodnikiem po świecie stworów, których rodowód sięga mitologii słowiańskich".

Teatr Animacji, goszczący od lat na toruńskim festiwalu, zaprezentował spektakl Maliny Prześlugi „Odlot" w koncepcji, reżyserii i lalkach Janni Younge z RPA. Czwartego dnia, w poniedziałek Teatr lalek Banialuka z Bielska-Białej zaprezentował przedstawienie Marty Guśniowskiej „Smacznego, proszę wilka", która je także wyreżyserowała. Tego samego dnia widzowie obejrzeli przedstawienie „Don Kichot" „Theater des Lachens" z Frankfurtu nad Odrą z Niemiec, w reżyserii Franka Soehnle, z zagranym na żywo utworem Georga Philipa Telemenna „Don Quichotte Suite" w wykonaniu kwartetu smyczkowego Branderburskiej Filharmonii.

Kolejny spektakl to „Biografia" w reżyserii Alexey'a Lelyavski'ego w wykonaniu aktorów „Theatre Karlsson Haus" z Sankt Petersburga, oparty na motywach „Brzydkiego kaczątka" Andersena.
W dniu 17 października 2018, w środę, prezentuje się Grodzieński Teatr Lalek z Białorusi z przedstawieniem „Pozłacane czoła" , opartym na tekście Borysa Szergina, w adaptacji, reżyserii i opracowaniu muzycznym Olega Zhiugzhdy. Wystąpi także Teatr Groteska z Krakowa ze spektaklem „Kto pocieszy pechowego nosorożca?" w adaptacji oraz reżyserii Lecha Walickiego.
Bardzo ciekawie prezentuje się na festiwalu czwartek. Widzowie obejrzą spektakl „Dwie wyspy" Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" z Kielc, na podstawie książki „Dwoje ludzi" napisanej i zilustrowanej przez Iwonę Chmielewską, w scenariuszu i reżyserii Darii Wiktorii Kopiec. Warto przypomnieć, że Iwona Chmielewska jest jedną z najlepszych ilustratorek książek dla dzieci w kraju i na świecie.

Także w czwartek publiczność obejrzy dwa interesujące spektakle pozakonkursowe. Pierwszy pokażą gospodarze, czyli artyści Teatru Baj Pomorski w Toruniu. A będzie to „Jaś i Małgosia" w scenariuszu i reżyserii Zbigniewa Lisowskiego oraz przedstawienie „Słowo na G" w reżyserii Grzegorza Grecasa przywiezione z Wrocławia przez Teatr Układ Formalny.

I przedostatni dzień festiwalowy. Piątek. Białostocki Teatr Lalek pokaże spektakl „Historia księcia H." Autorem scenariusza i reżyserem jest Jacek Malinowski. Jak podają organizatorzy, „spektakl to próba podejrzenia przez dziurkę od klucza aktora, w jego garderobie, w intymnym procesie twórczym, podczas przygotowań do roli Horacego w przedstawieniu „Hamlet". Z kolei Teatr Lalki i Aktora z Łomży zaprezentuje spektakl „Proces" na podstawie powieści Franza Kafki w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka.

XXV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalkowych zakończy się w sobotę. W tym dniu widzowie obejrzą dwa spektakle. Pierwszym z nich będzie „Error 404" w koncepcji, reżyserii, animowaniu lalką oraz scenografii – Wagnera Gallo z Teatru „Ángeles de trapo" w Maladze, w Hiszpanii. Rzecz będzie o grach komputerowych i serwisach społecznościowych. I ostatni spektakl tegorocznych „SPOTKAŃ". Po raz kolejny Białostocki Teatr Lalek oraz Marta Guśniowska. Spektakl „Straszna Piątka" wg opowieści Wolfa Erlbrucha w reżyserii Marii Żynel będzie opowieścią o stworzonkach, których Los nie obdarzył takim wdziękiem jak słodkie misiaczki czy króliczki.

Jeszcze tego samego dnia festiwalowe jury ogłosi swój werdykt.

I jeszcze jedno. W tym jubileuszowym roku nazwa toruńskiego festiwalu „SPOTKANIA" nabiera szczególnego znaczenia. Bo dyrektor Baja Pomorskiego Zbigniew Lisowski proponując od lat i twórcom, i widzom taką właśnie formułę, daje jednocześnie szansę na „spotkanie się" w Toruniu różnorodnych technik lalkowych, odmiennych tematyk problemowych sztuk, na przeżywanie zróżnicowanych przeżyć i wrażeń artystycznych. „SPOTKANIA" stają się płaszczyzną do wymiany poglądów, do planowania wspólnych realizacji, do dzielenia się doświadczeniami, do pokazania tego, co jest najnowsze w teatrze lalek. A wszystko to, jak widać w dotychczasowych 25 latach znakomicie festiwalowi służy. A przede wszystkim widzom.

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Toruń
17 października 2018

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki