Święto teatru

radość, troska i premiery

Muzyczne przedstawienie "Tango Piazzolla" zostało w plebiscycie widzów uznane za najpopularniejsze w roku 2008.

Przypadający dziś Międzynarodowy Dzień Teatru dał niektórym instytucjom asumpt do dodatkowych inicjatyw lub do uhonorowania tych, którzy pracują na rzecz sceny.

Coroczne orędzie z okazji święta teatru odczyta w PWST Ludwik Flaszen, wybitny znawca teatru, współtwórca Teatru La-boratorium i najbliższy współpracownik Jerzego Grotowskiego, któremu poświęcona trzydniowa sesja kończy się dziś w Krakowie. Tytuł orędzia: "Dzień Teatru - laurka z troską".

Dziś też w Teatrze im. J. Słowackiego przed wieczornym spektaklem "Tanga Piazzolla" dyr. Krzysztof Orzechowski ogłosi, iż właśnie to muzyczne przedstawienie Anny Burzyńskiej w reżyserii Józefa Opalskiego zostało w plebiscycie widzów uznane za najpopularniejsze w roku 2008. Napłynęły 732 odpowiedzi, a do wyboru mieli widzowie jedną z 22 sztuk, granych na trzech scenach. Kolejno wskazane zostały: "Chory z urojenia", "Bliżej", "Galgenberg" i "Rozmowy poufne".

Więcej o samym plebiscycie i wyróżnionych spektaklach można przeczytać w wydanej przez teatr po raz drugi z okazji międzynarodowego święta jednodniówce "Recenzent", rozdawanej podczas spektakli. Przypomina ona m.in., że w tym roku, 16 października, teatr będzie obchodził setną rocznicę nadania mu imienia Juliusza Słowackiego. A zawdzięcza to swemu ówczesnemu dyrektorowi Ludwikowi Solskiemu.

Premierami uczczą dzisiejsze święto: Stary Teatr - wystawiając na Nowej Scenie "Starostę kaniowskiego" Marii Spiss, jak i Bagatela, proponując na Scenie na Sarego sztukę Piotra Waligórskiego "I będzie wesele...", w której gra obchodzący półwiecze pracy Bogdan Grzybowicz (więcej - str. 20). Ponadto zasłużeni aktorzy tej sceny otrzymają przyznawane przez prezydenta Krakowa Odznaki Honoris Gratia.

Zadbał o uhonorowanie wete-ranów scen także krakowski Zarząd Oddziału Związku Artystów Scen Polskich. W poniedziałek, w Klubie Aktora Loża podczas uroczystego wieczoru wspomniane odznaki w uznaniu zasług dla Krakowa odbiorą osoby obchodzące 50., 55. i 60. rocznicę pracy. Będą też przyznane przez prezydenta RP Krzyże Zasługi.

Teatr Ludowy z kolei zaprasza teatromanów na spotkanie w niedzielne południe, kiedy w foyer nowohuckiej sceny o jej ostatnich latach będą rozmawiać Jerzy Stuhr, Jerzy Fedorowicz i obecny dyrektor - Jacek Strama. Wstęp na spotkanie przy kawie i łakociach - wolny. (wak)

PS Organizatorzy trwającej w Krakowie międzynarodowej konferencji "Grotowski: samotność teatru. Dokumenty, konteksty, interpretacje" informują, że z powodu olbrzymiego zainteresowania przesuwają dzisiejszą sesję z UJ do Sali im. Wyspiańskiego PWST. Zacznie się o godz. 10.00.

(-)
Dziennik Polski
27 marca 2009

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...