Świętuj razem z nami

Dotknij Teatru

W dniach 27 marca – 6 kwietnia 2014 r. zapraszamy do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu na twórcze spotkania artystów i widzów w ramach V edycji ogólnopolskiej akcji Dotknij teatru – przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Dotknij teatru to program artystyczno-edukacyjny, który poprzez różnorodne działania – czytania dramatów, spotkania, warsztaty i lekcje teatralne – zachęca widzów do aktywnego uczestnictwa w życiu teatralnym.

W programie:

27.03 godz. 9.30:

spektakl „Władca Skarpetek"  w reż. J. Timingeriu (wiek: 3+) – po spektaklu spotkanie z aktorami,
wstęp: 17 zł (bilet normalny), 15 zł (bilet ulgowy); miejsce: Duża Scena TLiA

Czy zdarzyło się wam kiedyś odkryć przy porannym ubieraniu, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć? Co mogło się z nią stać? Czyżby ktoś ją na złość schował? A może nawet ukradł? Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę?

A może to Władca Skarpetek?Na te pytania musi sobie odpowiedzieć mały Jaś, który właśnie zgubił skarpetkę. By ją odnaleźć, rusza w podróż po swoim domu. Kiedy rodzice jeszcze smacznie śpią, jego własny dom okazuje się być zaczarowany. Zwykłe przedmioty zaczynają mówić, a nawet śpiewać i tańczyć. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu.

„Władca Skarpetek" to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl.

27.03 godz. 17-18.30:

„Akcja - animacja" – interaktywne warsztaty teatralne dla dzieci (wiek: 6-12),
wstęp: wolny, zapisy do 24 marca, ilość miejsc ograniczona; miejsce: Duża i Mała Scena TLiA

Interaktywne warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzone przez aktorów Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu w dwóch grupach, wdrażające uczestników w tajniki sztuki aktorskiej. Dzieci poznają całe spektrum możliwości warsztatowych aktora oraz różne rodzaje lalek teatralnych, a także pod okiem aktorów lalkarzy spróbują trudnej sztuki animacji.

30.03 godz. 12.30:

spektakl „Koziołek Matołek" w reż. L. Sypniewskiej (wiek: 2+),
wstęp: 17 zł (bilet normalny), 15 zł (bilet ulgowy); miejsce: Duża Scena TLiAZapraszamy na przygody sympatycznego Koziołka

Matołka, który wyrusza w podróż po świecie w poszukiwaniu słynnego Pacanowa, gdzie mieszkają znamienici kowale. Młody, niedoświadczony i łatwowierny Koziołek musi zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami przed nieznanym. Po drodze poznaje mnóstwo ciekawych ludzi z różnych stron świata: chińskiego cesarza, bombajskiego zaklinacza węży, córkę arabskiego księcia, Indian. Wykonuje wiele rozmaitych czynności: uczy się alfabetu chińskiego, zostaje wodzem plemienia, pracuje na farmie, wygłasza odczyty w różnych miastach, jeździ samochodem. Nierzadko wpada w tarapaty, ale zarazem uczy nas, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu każdego celu.

„Koziołek Matołek" to spektakl, podczas którego najmłodsi widzowie bardzo chętnie współgrają z aktorami, wtórując im śpiewnie oraz zachwycając się feerią barw
i komizmem sytuacyjnym. Razem z wesołym Koziołkiem przemierzają kolorowy świat, poszerzając przy tym swoją wiedzę o nim.

4.04 godz. 16.00:

„Dziób w dziób" Maliny Prześlugi – zainscenizowane czytanie dramatu w reż. M. Jasińskiej-Denst (wiek: 10+),
wstęp: wolny, ilość miejsc ograniczona; miejsce: Mała Scena TLiA

Przedstawiamy wam mocarną bandę gołębi i małego wróbla Przemka, który pragnie do niej dołączyć, a przy okazji rozwikłać tajemnicę dziwnego zniknięcia gołębia Janusza. Czy możliwa jest przyjaźń pomiędzy dwoma gatunkami, a zarazem różnymi subkulturami? Czy odwaga i honor wystarczą, aby grupa zaakceptowała „odmieńca"? Niezwykle zabawny tekst, gdzie wulgarny język ulicy został zręcznie przełożony na „ptasi", a rysunki postaci nakreślone z dużą dawką humoru.

6.04 godz. 12.30:

spektakl „Władca skarpetek" (wiek: 3+) – po spektaklu spotkanie z aktorami,

wstęp: 17 zł (bilet normalny), 15 zł (bilet ulgowy); miejsce: Duża Scena TLiA

Czy zdarzyło się wam kiedyś odkryć przy porannym ubieraniu, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć? Co mogło się z nią stać? Czyżby ktoś ją na złość schował? A może nawet ukradł? Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę?

A może to Władca Skarpetek? Na te pytania musi sobie odpowiedzieć mały Jaś, który właśnie zgubił skarpetkę. By ją odnaleźć, rusza w podróż po swoim domu. Kiedy rodzice jeszcze smacznie śpią, jego własny dom okazuje się być zaczarowany. Zwykłe przedmioty zaczynają mówić, a nawet śpiewać i tańczyć. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu.

„Władca Skarpetek" to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl.

Kontakt: 74 666 73 40

Marlena Jasińska-Denst
Materiał Teatru
8 marca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia