Świętuj urodziny Moniuszki z Teatrem Wielkim Operą Narodową

W nadchodzących dniach liczne atrakcje

5 maja przypadają 201. urodziny Stanisława Moniuszki, wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. Po obchodzonym hucznie jubileuszowym roku 2019 – Roku Moniuszki – powracamy do dzieła twórcy polskiej opery narodowej.

Z powodu epidemii Teatr Wielki pozostaje zamknięty, ale nie zapomina o swoich widzach. Od 1 maja do 5 maja zapraszamy publiczność – tym razem wyłącznie wirtualną – do śledzenia naszych mediów społecznościowych, odwiedzania naszej strony internetowej oraz platformy vod i świętowania z nami urodzin kompozytora.

2 koncerty LIVE na FB

5 maja, dokładnie w dniu urodzin kompozytora, o godzinie 18.00 będzie można wysłuchać pieśni Moniuszki w wykonaniu Olgi Pasiecznik z akompaniamentem Ewy Pobłockiej. Recital odbędzie się w pustych Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Usłyszymy najsłynniejsze pieśni kompozytora: od doskonale znanej nam "Prząśniczki czy Złotej rybki" po inne mniej znane utwory "Dumka czy Spomnienie".

Tego samego dnia o godz. 20.00 usłyszymy niecodzienny koncert z kościoła Św. Jana w Gdańsku, składający się z pieśni sakralnych wykonanych przez studentów, absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku z towarzyszeniem zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych. Twórczość sakralna Stanisława Moniuszki obejmuje ponad 100 kompozycji. Do wysłuchania części z nich – wraz z gdańskimi artystami – zapraszamy do dziewiętnastowiecznego Wilna. Dowiemy się, jak współcześnie wybrzmiewają radości i troski ówczesnego artysty.

Na naszej platformie VOD udostępniamy najbardziej znane dzieła kompozytora

Zupełnie świeże spojrzenie na wszystkim znany Straszny dwór wprowadziła inscenizacja Davida Pountneya. Brytyjski wizjoner przeniósł akcję w czasy II Rzeczpospolitej i z przymrużeniem oka potraktował wzory szlacheckie z całym patriotycznym przekazem.Teraz można także poznać tajniki pracy przy tym spektaklu, podejrzeć wszystko, co dzieje się przed i podczas samego przedstawienia za kulisami – rozśpiewywanie się solistów, próby zespołów, montaż dekoracji, ustawianie światła czy wreszcie tancerzy przygotowujących się do wejścia i solistów schodzących ze sceny. Umożliwi to aplikacja Operalnia.

Oprócz tego zapraszamy do obejrzenia innych moniuszkowskich spektakli dostępnych na VOD: Halki (wileńskiej) w reżyserii Agnieszki Glińskiej, opery Flis przygotowanej przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz wyjątkowego spektaklu Paria w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wielbiciele tańca będą mogli zajrzeć do małżeńskiej alkowy w spektaklu Mąż i żona w inscenizacji Anny Hop. Drugą baletową propozycją do muzyki Moniuszki i na motywach dzieła Aleksandra Fredry jest historia o odwiecznych konfliktach o miedzę – Przypowieść sarmacka. Obie w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego. I love Moniuszko – to projekt edukacyjny, którego zwieńczeniem jest spektakl w reżyserii aktorki Małgorzaty Zajączkowskiej, choreografii Anny Hop, w oparciu o muzykę Stanisława Moniuszki - również będzie dostępny na naszej platformie.

Pospacerujmy z Moniuszką! Na stronie moniuszko200.pl można znaleźć spacerownik w wersji online. To publikacja przybliżająca miasto, w którym żył przez lata kompozytor. Dzięki spacerownikowi można nie tylko spojrzeć na Warszawę oczami twórcy, lecz także zwiedzić miejsca honorujące pamięć o nim. Spacerując, pamiętaj o zachowaniu 2 metrów dystansu i #nośmaskę! A tym, którzy wolą pozostać w zaciszu domowym, proponujemy spacer wirtualny po wystawie Viva Moniuszko! w Galerii Opera.

Popisy solistów śpiewaków będzie można podziwiać na udostępnionej online Gali otwarcia 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki z udziałem laureatów wcześniejszych 9 edycji Konkursu: Jakuba Józefa Orlińskiego, Urszuli Kryger, Rafała Bartmińskiego, Ewy Tracz, Agaty Schmidt, Konu Kima, Adama Palki, Łukasza Golińskiego, Olgi Busuioc, Joanny Zawartko.

Akademia Operowa zaprasza również na koncerty: Maraton moniuszkowski oraz Znasz-li ten kraj. Nagrania będą udostępnione na vod.
Na naszym profilu facebookowym natomiast prezentowane będą najlepsze fragmenty pieśni i arii Stanisława Moniuszki zarejestrowane podczas Konkursów Wokalnych im. Stanisława Moniuszki i recitali w Salach Redutowych TW-ON.

Prawdziwą gratką dla melomanów z pewnością będzie mini-koncert Chóru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wraz z Orkiestrą TW-ON pod batutą Marty Kluczyńskiej, który przygotował w swoich domach fragment Halki – Po nieszporach przy niedzieli. Muzyk Orkiestry TW-ON – Alfred Wiltos – przedstawi nam dzieła kompozytora w nietypowej aranżacji na wiolonczelę. Ponadto w stories pobawimy się w kalambury – do odgadnięcia sprytnie ukryte muzycznie fragmenty moniuszkowskie.

Najmłodszych i tych nieco starszych zapraszamy do udziału w konkursie na Fb: Zostań Moniuszką. Czekamy na zdjęcia Waszych stylizacji na wzór osoby samego kompozytora lub postaci z jego utworów. Stawiamy na oryginalność kreacji: zarówno w doborze materiałów, jak i akcesoriów!
Trzy najciekawsze i najbardziej kreatywne stylizacje zostaną opublikowane na oficjalnych profilach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Dla smakoszy mamy specjalną propozycję, kolejny konkurs na Fb: Posmakuj Moniuszkę. Zaproponujemy przepisy z książki Moniuszko w kuchni – przyrządź sam i prześlij do nas zdjęcie. Ocenimy, opublikujemy w naszych mediach społecznościowych i nagrodzimy książką kucharską!

Trzeci konkurs na Fb zainteresuje szaradzistów-melomanów. Będzie to krzyżówka o twórczości kompozytora – za prawidłowe rozwiązania również przewidujemy nagrody. Dzieci serdecznie zapraszamy na serię krótkich filmów, które powstały na podstawie książki Tatulczyk Moniuszko autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. Jest to wierszowana biografia kompozytora, opowiadająca z przymrużeniem oka o jego życiu oraz twórczości. Kim był Stanisław Moniuszko, co jadł i dla kogo tworzył swoje dzieła, a przede wszystkim dlaczego „tatulczyk"?

Jakub Józef Orliński, kontratenor, z okazji urodzin Stanisława Moniuszki przygotuje muzyczną niespodziankę.

Muzyka poważna nie zawsze musi być poważna, czego dowiedzie nasza kolejna niespodzianka – tym razem kabaretowa. Szczegóły już wkrótce. Bądź na bieżąco, śledź nas na Facebooku, Instagramie, Twitterze, YouTube, vod i stronie.

Świętuj z nami 201. urodziny Moniuszki!

(-)
Materiał Teatru
2 maja 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...