Świynto Ślóńskij Godki

"Rajcula warzy" - reż. Alina Moś-Kerger - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Monodram "Rajcula warzy", inscenizacja tekstu Aliny Moś-Kerger, wyróżnionego w Konkursie na Jednoaktówkę po śląsku w 2013 roku w reżyserii autorki, z Joanną Wawrzyńską, laureatką 43. Ogólnopolskiego festiwalu Teatrów Jednego Aktora, w roli tytułowej, wraca na scenę.

Prapremierowy pokaz "Rajculi..." odbył się 11 lipca 2014, gościnnie na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach. Od tamtego czasu spektakl zagrano kilka razy, głównie podczas zamkniętych pokazów i festiwali. Teraz znów jest szansa, by zobaczyć Rajculę w akcji.

20 lutego Rajcula będzie warzyć w Radlinie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie oznacza to Świynto Ślóńskij Godki, które rozpocznie się o godz. 17 i poza monodramem "Rajcula warzy" przewiduje także inne gwarowe występy artystyczne oraz stoisko z książkami po śląsku.

21 lutego Rajcula pojawi się na scenie Teatru Rawa w Katowicach. To stosunkowo nowe miejsce na kulturalnej mapie Śląska, ale repertuar tego teatru jest widzom doskonale znany: "Katechizm białego człowieka" w reż. M. Neinerta często grywany jest gościnnie także na scenie Teatru Korez, a "Disco Pigs" zostały docenione na licznych festiwalach. Spektakl rozpocznie się o godz. 19:00, bilety można rezerwować mailowo: rezerwacje@teatrrawa.pl - przez cały tydzień oraz telefonicznie: (32) 43 10 403 - we wtorki, środy, czwartki od 16:00 do 18:00.

22 lutego spektakl "Rajcula warzy" pokażemy o godz. 16 w Siemianowickim Centrum Kultury - Parku Tradycji, w ramach projektu "Teatr po śląsku". To miejsce, w którym gwara zabrzmi szczególnie - Park Tradycji powstał bowiem w budynku dawnej maszynowni zlikwidowanej kopalni "Michał" w Siemianowicach Śląskich, której historia sięga połowy XIX wieku.

A tuż przed Dniem Kobiet, 6 marca, na "Rajculę" zaprasza Filia nr 1 Miejskiego Domu Kultury "Szopienice-Giszowiec" w Katowicach. Spektakl rozpocznie się o godz. 17:00, bilety można rezerwować pod numerem tel. 32 256-99-77.

"Rajcula warzy" to siedem tradycyjnych śląskich dań i siedem zasłyszanych w śląskich kuchniach historii, czyli monolog młodej Górnoślązaczki, która uprzyjemnia sobie życie gotując, a gotowanie umila "łosprowianiem". Spektakl wyprodukowano dzięki wsparciu finansowemu IKK Miasto Ogrodów.

(-)
Materiał Teatru
20 lutego 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia