Sylwester w Teatrze Nowym

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza na Sylwestra!

Wspólnie będziemy celebrować nadejście 2021 roku. Nie zobaczymy się niestety na widowni, ale spotkamy się... online! To właśnie w ten niezwykły wieczór zapraszamy na premierę on-line naszego spektaklu - „Kto odkrył Amerykę" w reżyserii Macieja Wojtyszki.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza na Sylwestra!

31 grudnia o godzinie 21:00 będziemy wznosić wirtualny toast na Facebooku razem z Kasią (Katarzyna Żuk) i Lizą (Jolanta Jackowska) - bohaterkami spektaklu. Zapraszamy na wspólne oglądanie na Facebooku Teatru Nowego i na www.nowy.pl!

Link do pobrania video-zaproszenia: https://we.tl/t-YmEmU343F9

O spektaklu :

Sztuka przedstawia losy Kasi i Lizy od ich ósmego do osiemdziesiątego ósmego roku życia. Kuzynki i przyjaciółki mają nawet wspólną miłość. Żoną Stefana zostaje Kasia, by po latach dowiedzieć się, że Liza cały ten czas była kochanką jej męża. Kasia – wychowująca dziecko „kura domowa", zahukana przez matkę, która nigdy w nią nie wierzyła i skrupulatnie ją kontrolowała – wychodzi jednak z opresji obronną ręką. Zostawia męża i uczy się życia od nowa. Tymczasem przebojowa Liza, znakomicie ustawiona zawodowo, wychowana w atmosferze zaufania, podziwu i aprobaty, rzuca Stefana w poczuciu druzgocącej klęski, traci zapał do pracy, wdaje się w nowy nieudany związek. Ostatnia odsłona sztuki przedstawia Kasię i Lizę w domu spokojnej starości, gdzie w ramach ćwiczeń dla szarych komórek, Kasia, o dziwo, bezbłędnie odpowiada na pytanie: „Kto odkrył Amerykę?". Zanim to jednak nastąpi, widzimy bohaterki w około trzydziestu krótkich obrazach z kolejnych etapów ich życia. Dzieciństwo, dom, szkoła, pierwsza miłość, dyskusje o niezadowalającej codzienności, ratowanie dobrego samopoczucia modnymi treningami ducha i ciała, które okazują się nieskuteczne, więc wizyta u wróżki. Potem szok wywołany oszustwami Stefana i... nowe otwarcie.

Świetnie napisana, wartka i pełna humoru opowieść o trudzie istnienia z optymistycznym wydźwiękiem. Sztuka uważana jest za zjawisko wyjątkowe w teatrze greckim. Grana nieprzerwanie od dwudziestu lat doczekała się ponad trzydziestu inscenizacji w różnych teatrach!

Kuba Galczak
Materiał Teatru
17 grudnia 2020
Portrety
Maciej Wojtyszko

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...