Sylwestrowa premiera

"BATORY trans" - reż. Martyna Majewska - Wrocławski Teatr Pantomimy

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego zaprasza na sylwestrową premierę BATOREGO trans w reżyserii Martyny Majewskiej. W ostatnią noc 2015 roku Pantomima proponuje swoim Widzom rejs Batorym – pierwszym polskim transatlantykiem. Premiera na Scenie na Świebodzkim 31 grudnia o godz. 18.00.

BATORY trans to przedstawienie inspirowane losami pasażerów statku Batory, opisanymi w książce Bożeny Aksamit Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku, który w okresie międzywojnia kursował liniami GAL-u (Gdynia - Ameryka Linie Żeglugowe). BATORY trans to przedstawienie o wyobrażeniach – o tym, jak wyobrażamy sobie to, co by było i kim my bylibyśmy gdzieś indziej; o emigracji; o potrzebie zmiany, o ucieczce, o tęsknocie, o konieczności. Punktem wyjścia będzie zamknięta przestrzeń pokładu statku, poza nawiasem czasu i miejsca, jakby dryfująca gdzieś na oceanie poczekalnia do zrealizowania marzeń.
Taki czas, w którym jeszcze nic nie wiadomo, jesteśmy tylko my, nasze wyobrażenia, przypadkowi towarzysze podróży i noc. Za burtą rozpościera się przerażająco czarna otchłań oceanu, a na pokładzie oczywiście trwa kapitański bal.
Wewnętrzna emigracja bohaterów, ich marzenia i oczekiwania, będą ważniejsze niż to, czy faktycznie po trzech tygodniach podróży jego oczom faktycznie ukaże się Statua Wolności.

MS Batory był nazywany Lucky Ship, do końca swych dni przewoził pasażerów bezpiecznie i nie zmógł go żaden sztorm. Każdy mój kurs przecięty jest siecią nici magicznych, które mnie zawsze ostrzegają przed niebezpieczeństwem. – mawiał najsłynniejszy z kapitanów statku, Eustazy Borkowski. Ponoć zawdzięczał to dużej ilości szampana wzniesionego ku chwale Matki Boskiej Gwiazdy Morza. Ocean alkoholu, siła religijności i sny o potędze, czyli emigracja... po polsku? Jak będzie wyglądał ostatni bal na statku BATORY trans?

***
Pula biletów na sylwestrowe przedstawienie jest ograniczona. Bilety w cenie 50 zł mogą można rezerwować telefonicznie 71/337 21 03.
Kolejne spektakle: 2 i 3 stycznia 2016, o godz. 19.00 na Scenie na Świebodzkim.
Uwaga! Widownia na przedstawieniu BATORY trans jest nienumerowana.

BATORY trans z inspiracji książką Bożeny Aksamit Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultura i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Urzędu Marszałkowskiego województwa dolnośląskiego.

(-)
Materiał Teatru
18 grudnia 2015

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...