"Synek" w Kopalni Guido

13. Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"

Spektakl "Synek" już 27 października w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, 320 metrów pod ziemią.

„Synek" spektakl na podstawie tekstów: Marcina Gawła, Zbigniewa Stryja i Zbigniewa Kadłubka, nagrodzony tytułem GRAND PRIX na 11. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie.

Uwikłany w obsesję śmierci Śląska, Marcin Gaweł, śląski synek, pisze elegię o jeszcze nie umarłych. Trzysta dwadzieścia metrów pod ziemią, w ultralokalnym języku, brzmiącym jak mowa dużych niemowlaków. Do odprawienia Dziadów za jeszcze żywych zaprasza rezydentów stacji arktycznej „Śląsk", ostatniego Mohikanina, pewnego doskonałego aktora hollywoodzkiego, który – tylko u nas – po raz pierwszy ujawnia śląskie korzenie... Twarze bliskich z osobistego banku pamięci. Po raz pierwszy na scenie obserwujemy narodziny języka śląskiego (który na każdej ulicy brzmi inaczej) z ducha muzyki i nawoływań fok, oraz zmaganie synka z pytaniem o idiom Śląski i obecne tu proporcje polityki – metafizyki – biografii. Ślązak jest zawsze pojedynczy, na jaki zatem rodzaj samotności skazuje Śląsk swoich obywateli? Monodramatyczny spektakl/instalacja/performance Marcina Gawła, grany w języku śląskim.

Najbliższy spektakl: 27 października 15:30 Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu w ramach trwającego XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej.
Kolejne terminy:
8 listopada 2013, godzina 19:30
9 listopada 2013, godzina 19:30
10 listopada 2013, godzina 19:30
Ceny biletów 20 zł normalny, 10zł ulgowy

(-)
Materiał Teatru
14 października 2013

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...