Syrena ogłasza obsadę

"Six" - aut. Toby Marlow i Lucy Moss - reż. Ewelina Adamska-Porczyk - Teatr Syrena w Warszawie

Syrena rozpoczyna produkcję polskiej wersji musicalu „SIX", wielkiego przeboju West Endu i Broadwayu, który opowiada o sześciu żonach króla Anglii Henryka VIII Tudora. W castingu została właśnie wyłoniona obsada przedstawienia. Musical wyreżyseruje Ewelina Adamska-Porczyk, jego premiera odbędzie się we wrześniu 2023 r.

Na casting wpłynęło ok. 450 zgłoszeń, a komisja przesłuchała niemal 200 kandydatek. W rolach żon Henryka VIII zobaczymy wiodące aktorki musicalowe, występujące w najważniejszych teatrach muzycznych w Polsce. To Olga Szomańska (Katarzyna Aragońska), Izabela Pawletko (Anna Boleyn), Marta Burdynowicz (Jane Seymour), Małgorzata Chruściel (Anna z Kleve), Anna Terpiłowska (Katarzyna Howard) i Natalia Kujawa (Katarzyna Parr). W obsadzie znalazły się także Agnieszka Rose (dubluje role Aragońskiej i Seymour), Marta Skrzypczyńska (dubluje role Anny z Kleve i Parr) oraz Aleksandra Gotowicka (dubluje role Boleyn i Howard).

- Jestem ogromnie wdzięczna za cudowne, energiczne dwa dni castingu. Spotkanie z taką ilością pięknych, utalentowanych, pewnych siebie kobiet i artystek było niesamowitym przeżyciem. Poczułam, że praca nad tym spektaklem zaczęła się na dobre! – mówi reżyserka i choreografka „SIX" Ewelina Adamska-Porczyk. – Zgłosiło się tyle wybitnych aktorek i wokalistek, że wybranie królowych nie było łatwym zadaniem. Narady wśród realizatorów trwały kilka dni. Wybrana obsada to spełnienie marzeń każdego reżysera czy choreografa.

Adamska-Porczyk zapowiada, że „SIX" będzie dobrym show, spektaklem o kobietach, opowiadanym przez kobiety, ale przeznaczonym dla wszystkich.

- Zabiorę widzów, wraz z moimi królowymi i realizatorami, w muzyczną podróż inspirowaną życiem żon Henryka VIII. Spektakl ma formę koncertową, zapisany jest w zasadzie w całości jako precyzyjna partytura, co w procesie realizacji będzie sporym wyzwaniem. Nierozerwalne stają się reżyseria oraz choreografia. Mam zamiar reinterpretować historię tych kobiet i to właśnie teatr muzyczny daję mi genialne narzędzia i nieograniczone możliwości – dodaje reżyserka i choreografka spektaklu.

Dlaczego Syrena zdecydowała się na realizację właśnie tego tytułu?

- Bo to petarda, sensacja, przebój. „Don't Lose Ur Head", jedną z piosenek z tego musicalu, odsłuchano na Spotify już ponad 65 mln razy – mówi dyrektor artystyczny Teatru Syrena Jacek Mikołajczyk, który odpowiada za tłumaczenie musicalu. – „SIX" oddaje głos żonom króla Henryka VIII, a one, jak prawdziwe diwy pop, dają oszałamiający występ. To podręcznikowy przykład zamiany „history" w „herstory" – oddanie głosu kobietom. Dlatego do reżyserii zaprosiliśmy Ewelinę Adamską-Porczyk, znakomitą choreografkę, wspaniałą artystkę. Jesteśmy pewni, że zarówno jej głos, głos historycznych postaci, jak i głos wszystkich kobiet wybrzmi donośnie w tym spektaklu.

Ewelina Adamska-Porczyk do tej pory w musicalach w całej Polsce grała, tańczyła i układała do nich choreografie, teraz zadebiutuje jako musicalowa reżyserka. W Teatrze Syrena można oglądać jej choreografie w „Rodzinie Addamsów" oraz „Kapitanie Żbiku i żółtym saturatorze", w którym także gra poruszającą rolę Danuty.

 

Joanna Biesiaga
Teatr Syrena w Warszawie
24 października 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia