Szaleństwa czerwcowej nocy

"Sen nocy letniej" - aut. William Szekspir - reż. Magdalena Piekorz - Teatr Polski we Wrocławiu - 9 września 2022

Jedna z najzabawniejszych i najbardziej wyrafinowanych sztuk Williama Shakespeare'a poświęconych zgłębianiu natury uczuć. Komedia pomyłek osnuta na motywach antycznych, utrzymanych w klimacie baśni poetyckiej.

Inscenizacją "Snu nocy letniej" zajmie się ceniona reżyserka filmowa, z sukcesami pracująca również w teatrze. W jej wizji akcja spektaklu rozgrywać się będzie w elżbietańskiej Anglii. Kunszt Shakespeare'a objawia się w umiejętnym łączeniu światów, w pomieszaniu realizmu z poetyką i magią, w zabawie konwencją.

Shakespeare prowadzi precyzyjnie ze sobą połączone aż cztery wątki: Tezeusza i Hipolity, dwóch par kochanków, rzemieślników ateńskich i świata Elfów, ingerującego w losy śmiertelnych. W finale ślub połączy trzy pary kochanków, ale zanim to się stanie, dwie z nich – cytując Juliusza Kydryńskiego – „ulegną szaleństwom czerwcowej nocy, dwukrotnie zmienią swoje skłonności co do obiektu uczuć, ukażą na swym przykładzie skomplikowane koleje ludzkich uczuć i wynikających z niej postępków, otrą się niemal o granicę obłędu, utoną w szyderczych igraszkach wyobraźni". W warstwie wizualnej przygotowywanego z rozmachem przedstawienia znajdą się nawiązania do iluzjonizmu, w którym malarz kreuje światło, a światło rzeczywistość.

licencjodawca – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warszawa

(-)
Materiał Teatru
6 lipca 2022

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...