Szaleństwo artysty

"Niżyński" - reż. Waldemar Zawodziński - Teatr Polski w Warszawie

Do repertuaru Teatru Polskiego trafił monodram Kamila Maćkowiaka na podstawie "Dzienników" Wacława Niżyńskiego (1889-1950), wybitnego tancerza początku XX wieku. Był dzieckiem Polaków, urodził się w Kijowie, a ochrzczony został w kościele św. Krzyża w Warszawie.

Artysta zawsze podkreślał swoją polską tożsamość, choć w świecie był uważany za "rosyjskiego artystę". Tańczył w Petersburgu oraz w Paryżu, w słynnych Baletach Rosyjskich Diagilewa. Stał się legendą i ikoną ówczesnego europejskiego środowiska artystycznego, choć po raz ostatni wystąpił w 1919 roku. Jego wielką karierę przerwała schizofrenia.

Maćkowiak, aktor Teatru im. Jaracza w Łodzi, znany głównie z ról w telewizyjnych serialach, opracował monodram "Niżyński" przed kilkoma laty. Otrzymał za to przedstawienie kilka nagród na teatralnych festiwalach.

Na małej scenie Teatru Polskiego w niemal dwugodzinnym przedstawieniu aktor interpretuje fragmenty "Dzienników", które Niżyński pisał po zakończeniu kariery artystycznej. Maćkowiak przechodzi od wyciszenia do histerycznego krzyku, pokazuje zmagania artysty z szaleństwem. Stara się wydobyć rozpacz człowieka, który chce odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Ciekawe są te fragmenty spektaklu, w których Niżyński z miłością wspomina swoją żonę, węgierską arystokratkę Romolę Pulszky, która opiekowała się nim do końca życia. Wacławowi Niżyńskiemu poświęcono wiele różnorodnych wspomnień. W 2001 roku znany australijski reżyser Paul Cox zrealizował piękną impresję filmową "Nijinsky" poświęconą polskiemu tancerzowi. Spektakl Kamila Maćkowiaka w Teatrze Polskim przeznaczony jest dla widzów wyrobionych i zainteresowanych trudnym tematem opisu szaleństwa artysty.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy
21 marca 2014

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia