Szczecin baletem stoi

7. Międzynarodowy Konkurs Baletowy "Złote Pointy 2014"

Sporo baletowych wydarzeń odbędzie się w najbliższym czasie w Szczecinie. Już we wtorek rozpocznie się tu m.in. 7. Międzynarodowy Konkurs Baletowy "Złote Pointy 2014" i 13. edycja Ogólnopolskiego Konkursu o tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce.

W czerwcu baletowy spektakl pt. "Jaś i Małgosia" (z udziałem rodzeństwa - Matyldy i Mateusza Damięckich), jesienią - baletowa wersja "Dziejów grzechu" Żeromskiego, a 1 czerwca przyszłego roku - premiera baletowej "Alicji w Krainie Czarów".

We wtorek w hali Opery na Zamku podpisane zostały umowy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Fundacją Balet na dofinansowanie wspomnianych konkursów baletowych oraz inscenizacji bajki o Jasiu i Małgosi.

W sumie fundacja otrzyma 25 tys. złotych z budżetu województwa zachodniopomorskiego: - Przed nami dużo pracy, nasi pedagodzy przygotowują choreografię - mówi Maria Andrzejewska z Fundacji Balet. - Nad całością będą czuwali Paulina Andrzejewska i Mateusz Damięcki. Do tej pory ta współpraca reżyserska przynosiła dobre efekty. Chcielibyśmy, by spektakl o Jasiu i Małgosi był pokazywany przed południem dla szkół. W tym roku powtórzymy ubiegłoroczną baletową "Opowieść wigilijną" z Mateuszem Damięckim. Ten spektakl też chcielibyśmy pokazywać szkołom.

Według Jacka Jekiela, p.o. dyrektora Opery na Zamku, obecnie można mówić o tym, że Szczecin baletem stoi.

- Już mówi się o tym, że nasza opera wyznacza kierunki w polskim balecie - mówi dyrektor. - Dlatego zdradzę, że w październiku odbędzie się prapremiera baletu z choreografią Karola Urbańskiego - "Dzieje grzechu" według Żeromskiego, a z muzyką Karłowicza. Z kolei 1 czerwca 2015 roku odbędzie się światowa prapremiera baletu pt. "Alicja w Krainie Czarów". Muzykę zamówiliśmy u Przemysława Zycha, znakomitego kompozytora, natomiast choreografią zajmie się wybitny artysta Jacek Tyski. Szczecińska publiczność miała okazję zobaczyć jedną z części spektaklu "Odcienie namiętności" właśnie z choreografią tego twórcy. Dojrzeliśmy też do tego, żeby pokazać międzynarodowe baletowe wydarzenie, ale na razie nie mogę jeszcze zdradzić szczegółów.

Monika Gapińska
Kurier Szczeciński
3 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Opera, ciała, technologie. Strategia współdziałania w XXI wieku
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Sabina Macioszek

Trailer tygodnia