Szczecin zabrzmi jazzem

Szczecin Jazz - 25 lutego - 7 marca 2021

W najbliższy czwartek, 25 lutego, w Szczecinie rozpoczyna się, mający coraz większą renomę, festiwal Szczecin Jazz. Artyści wystąpią zarówno przed publicznością internetową, jak i przed tą na widowni.

Pierwsza część festiwalu Szczecin Jazz, w której zaplanowano 8 koncertów, odbędzie się w dniach 25 lutego - 7 marca 2021.

Jako pierwszy wystąpi Belmondo Quintet. Estrawagancki spadkobierca Cheta Bakera i Freddiego Hubbarda, Stéphane, jeden z największych autorów tekstów swojego instrumentu, jest jednym z najbardziej cenionych trębaczy po tej stronie Atlantyku. Założony pod koniec lat 80. Belmondo Quintet obraca się wokół pary wspólników utworzonej od dzieciństwa przez Lionela i Stéphane'a Belmondo. Od pierwszych występów, na scenie jak na płycie, grupa odcisnęła swoje piętno na francuskim krajobrazie jazzowym, broniąc ząb i paznokci prawa do grania intensywnej i duchowej muzyki, zdecydowanie akustycznej, która zaktualizowała rozwinięte koncepcje współczesnego jazzu.

Kolejny koncert w formie hybrydowej (online i na żywo) to EABS ft. Paulina Przybysz. EABS - "Discipline of Sun Ra", czyli kosmiczna odyseja w ramach Polish Space Program. W październiku 2019 roku, po ponad 33 latach, światło dzienne ujrzał archiwalny zapis pierwszego lądowania Sun Ra Arkestra w Polsce. Z tej okazji EABS przygotował specjalny koncert związany z tym wydawnictwem. Chwilę później, podczas lockdownu spowodowanego pandemią, dogłębny namysł nad filozofią przybysza z Saturna zaważył o studyjnym nagraniu materiału i ostatecznym kształcie albumu "Discipline of Sun Ra". Wtedy nastąpiły dość poważne zmiany w selekcji utworów i jeszcze ambitniejsze próby rekreacji jazzowych oryginałów, pchając niektóre kompozycje nie tylko w kierunku hip-hopu (w duchu inspiracji Gil Scott-Heronem czy Davidem Axelrodem), ale też takich gatunków jak juke czy house.

W studiu S1 usłyszeć będzie można "Fale", najnowszy projekt Krystyny Stańko. Stańko zaprosiła do tego projektu dwóch charyzmatycznych i dynamicznych przyjaciół pochodzących z pierwszorzędnego jazzowego środowiska. Dominik Bukowski (wibrafon) i Piotr Lemańczyk (kontrabas) od wielu lat współpracują z Panią Krystyną zyskując jej pełne zaufanie i zrozumienie.

"Unleashed cooperation" to poznańsko-szczeciński kwintet, powstały z pomysłu Krzysztofa Kuśmierka i Patryka Matwiejczuka. Gruma eksploruje przeróżne muzyczne przestrzenie, od free, po inspiracje muzyką ludową, czy klasyczną. Czujność, uwaga, wzajemne poszanowanie dla muzycznych myśli prezentowanych przez kolegów - tym kierują się w swoim rozwoju na codzień. Ich koncert również w studiu S1.

„Jazz in Europe" - Alexander Beets Quintet ft. Ellister van der Molen - Logan Richardson meets Jazz Forum Talents. To wszystko w Operze na Zamku. Alexander Beets honoruje tradycję starych legendarnych tenorów z Teksasu, takich jak Gene Ammons, Houston Person i Ike Quebec. Jako jazzowy saksofonista dał ponad 2000 koncertów na całym świecie, zagrał na ponad 30 płytach CD i DVD.

Ellister van der Molen pochodząca z Holandii trębaczka jazzowa. Kiedy miała 12 lat została przyjęta na wydział Młodych Talentów Królewskiego Konserwatorium w Hadze na trąbce klasycznej. Dziś Ellister koncertuje na całym świecie w różnych kontekstach muzycznych jako solistka z trio Rein de Graaff, Nationaal Jeugd Jazz Orkest (NJJO) oraz z Dublin Jazz Orchestra.

Logan Richardson to saksofonista altowy, pochodzi z miasta o bogatym rodowodzie muzyki improwizowanej-Kansas City w stanie Missouri (USA). Muzyk gościnnie występuje na płycie "Jammin' with KC" Sylwestra Ostrowskiego i zespołu Jazzforum Talents (Pietrzo/Kądziela/Chyła/Smoliński/Mizeracki). Na stałe współpracuje również z basitą Dominique Snadersem.

Jerzy Małek Quartet zagra wyłącznie online. Jerzy Małek to trębacz, kompozytor, producent muzyczny, wykładowca akademicki. Współpracował z wieloma wybitnymi postaciami polskiego i światowego jazzu. Od ponad 20 lat tworzy i nagrywa muzykę autorską.

Bergcrantz - Ostrowski Unit (tylko online). Wspólny projekt, dobrze znanych festiwalowej publiczności - szwedzkiego trębacza Andersa Bergrantza i szczecińskiego saksofonisty Sylwestra Ostrowskiego, a w nim autorskie kompozycje obu liderów.

"Jazz na niedzielę" - Anna Maria Mbayo (stacjonarny). Jej największą pasją jest komponowanie i wykonywanie muzyki gospel, często występuje z repertuarem jazzowym, soulowym czy funkowym. Ma na swoim koncie występy u boku takich muzyków jak m.in.: Janusz Szrom, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Billy Hart czy Billy Harper.

Program:
25 lutego godz. 20 - Belmondo Quintet (hybryda) - Teatr Lalek Pleciuga
26 lutego godz. 20 - EABS ft. Paulina Przybysz (hybryda) - Teatr Lalek Pleciuga
27 lutego godz. 20 - Krystyna Stańko „Fale" (hybryda) - Radio Szczecin S1
28 lutego godz. 20 - Patryk Matwiejczuk / Unleashed Cooperation (stacjonarny) - Radio Szczecin S1
1 marca godz. 19 - Jazz in Europe" (hybryda) - Opera na Zamku
2 marca godz. 20 - Jerzy Małek Quartet (online)
4 marca godz. 20 - Bergcrantz - Ostrowski Unit (online)
7 marca godz. 15 - „Jazz na niedzielę" Anna Maria Mbayo (stacjonarny) - Kościół Świętej Trójcy Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
22 lutego 2021
Wątki
#MUZYKA

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...