Szczeciński teatr na festiwalu

"Pułkownik Ptak" - reż. Ryszard Major - 13. Polkowickie Dni Teatru

Ulubieniec festiwalowej publiczności, Teatr Polski ze Szczecina, już dziś zaprezentuje się na polkowickiej scenie. Tym razem wystawi znakomitą komedię absurdu, która zweryfikuje powszechne pojmowanie szaleństwa i normalności

Przedstawienie "Pułkownik Ptak", które zostanie zaprezentowane 3 marca o godz. 19.00 w Auli Forum, to kolejna propozycja w ramach Festiwalu "Oblicza Teatru" - XIII Polkowickie Dni Teatru. Teatr Polski ze Szczecina cieszy się ogromną popularnością i sympatią wśród lokalnych wielbicieli Melpomeny. Bilety na jego spektakle zawsze wyprzedają się na pniu. - Popularność szczecińskiego teatru wcale mnie dziwi. Przecież jego spektakle to gwarancja teatralnej rozrywki na najwyższym poziomie - mówi Andrzej Wierdak, Dyrektor Artystyczny Polkowickich Dni Teatru.

W spektaklu zagrają dobrze znani festiwalowym widzom szczecińscy aktorzy, m.in. Michał Janicki, Marek Żerański, Jacek Polaczek. Muzykę do przedstawienia przygotował Adam Opatowicz - dwukrotny laureat "Złotego Miedziaka" Nagrody Publiczności Polkowickich Dni Teatru, w kategoriach: najlepsze opracowanie muzyczne oraz najlepsza reżyseria.

"Pułkownik Ptak" to znakomita komedia absurdu, której akcja rozgrywa się w czasie wojny bałkańskiej, w szpitalu dla psychicznie chorych, mieszczącym się w dawnym klasztorze. Wojenna rzeczywistość sprawia, że w placówce brakuje żywności, lekarstw, ubrań, opału. Pewnego dnia w pobliżu szpitala ląduje zrzut NATO z pomocą humanitarną. Pacjenci, prócz jedzenia i medykamentów, znajdują tam mundury sił pokojowych. To wydarzenie na zawsze odmieni ich życie. Pod wodzą Pułkownika Fietisowa pacjenci uwierzą we własne siły i spróbują zawalczyć o powrót do normalności.

Sztuka bułgarskiego dramatopisarza Christo Bojczewa jest satyrą na Europę końca XX w., objętą pożarem wojny na Bałkanach. W groteskowej akcji dramatu ukryte jest drugie dno, które skłania do refleksji nad tym, kto jest normalniejszy: zdrowy człowiek wywołujący wojny czy schizofrenik szukający pomysłu, jak te wojny skończyć

3 marca, godz. 19.00 - Aula Teatr Polski - Szczecin

(-)
Materiały Teatru
3 marca 2011

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...