Szczęśliwa 13-tka w Operze w Białymstoku

"Upiór w operze" - reż. Wojciech Kępczyński - Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

„Upiór w operze” to rekordzista w wielu dziedzinach. To m.in. najdłużej grany musical w historii Broadwayu, drugi najdłużej grany na West Endzie ( po „Les Miserables” ) i trzecie najdłużej grane przedstawienie teatralne na świecie. Musical zdobył ponad 70 znaczących wyróżnień teatralnych.

W Białymstoku ten musical wszesch czasów też ma swój rekord. Po 10-ciu miesiącach od premiery spektakl obejrzało 50 tysięcy widzów. Świętując Międzynarodowy Dzień Teatru Opera i Filharmonia Podlaska przywitała wczoraj wieczorem 50-tysięcznego widza.

Naszym szczególnym gościem był wczoraj wieczorem Pan Arkadiusz Dowejko z Olecka. Tam jest stolarzem. Na przyjazd do Białegostoku na musical „Upiór w operze" namówiła go żona. Przyjechali wczoraj razem, po raz pierwszy do Opery i Filharmonii Podlaskiej. I spotkała ich niespodzianka....

Przed spektaklem Wojtek Koronkiewicz ogłosił ze sceny, że publiczność pokochała „Upiora w operze" i w Białymstoku. A 50-tysięczny widz siedzi w II rząd na miejscu 13. Zaskoczony Pan Arkadiusz odebrał zaproszenie na kolejną premierę w Operze – na musical „Skrzypek na dachu". Tym razem to on zabierze żonę na spektakl przy Odeskiej. Oboje z żoną po przedstawieniu przyznali, że są zachwyceni musicalem Andrew Lloyda Webbera na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Spektakl miał swoją premierę w Białymstoku 24 maja 2013 roku. Ciągle grany jest przy pełnej sali. Widzowie przyjeżdżają z różnych regionów Polski, z Białorusi i Litwy. Warto dodać, że to oryginalna produkcja Teatru Muzycznego Roma w Warszawie wyreżyserowana przez dyrektora Romy Wojciecha Kępczyńskiego. W Białymstoku w porównaniu z realizacją warszawską gra większy skład orkiestry, chór pojawia się także w scenach tanecznych i aktorskich. Usłyszeć można oryginalne organy. Szybciej i efektowniej spada słynny żyrandol, w pełni wykorzystywane są możliwości nowoczesnej sceny. Fabuła musicalu jest osnuta na kanwie powieści Gastona Leroux z 1911 roku i koncentruje się na losach młodej sopranistki Christine Daaé, która staje się obsesją tajemniczego, zdeformowanego geniusza muzycznego znanego jako Upiór opery.
Musical „Upiór w operze" grany będzie w Białymstoku do 18 maja.

W Operze i Filharmonii Podlaskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru trwa akcja „Dotnij Teatru". W niedzielę 30 marca (w godz.12:00 -14:00) proponujemy zwiedzanie nowoczesnego budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej. Będzie można spojrzeć na pracę artystów z różnej perspektywy. Ilość miejsc ograniczona, rezerwacje przyjmujemy w kasie instytucji przy ul. Odeskiej 1. Tego samego dnia (30 marca) o 13:00 zaplanowaliśmy także warsztaty wokalno – aktorskie. 1 kwietnia – i to nie jest Prima Aprilis – o godzinie 17:00 Wojtek Koronkiewicz organizuje warsztaty wykonywania szablonów, zakończone wystawą portretów znanych aktorów. Zaś w sobotę 5 kwietnia o godz.17:00 Spotkanie z Gwiazdą. Wstęp bezpłatny.

Dorota Sawicka
Materiał OiFP
31 marca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...