Szekspir forever czyli nowy sezon

Teatr Polski w Warszawie

Nowy sezon w Teatrze Polskim w Warszawie zapowiada się bogato. W planach jest m.in. siedem premier - w tym dramaty Moliera i Słowackiego, koncert jubileuszowy, salony poezji i fora dyskusyjne

Pierwszą premierą sezonu 2011/2012 w Teatrze Polskim w Warszawie będzie "Szekspir Forever!" - monodram w wykonaniu dyrektora naczelnego tego teatru Andrzeja Seweryna. Przedstawienie jest inspirowane spektaklem "Wyobraźcie sobie..." w reż. Jerzego Klesyka w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Seweryn jest także autorem koncepcji artystycznej spektaklu.

Aktor w interaktywnym dialogu z widzem opowiada o świecie Szekspira. Pokazuje człowieka w chwilach triumfu, zwątpienia i klęski. Rozmawia o ludzkich słabościach, a równocześnie o sile marzeń. W spektaklu będzie można usłyszeć fragmenty dzieł Szekspira m.in. "Hamleta", "Makbeta", "Romea i Julii", "Henryka V", "Burzy", "Ryszarda III", "Sonetów". Fragmenty ułożą się w opowieść o rozmaitych doświadczeniach i stanach emocjonalnych człowieka.

"Ten spektakl będzie próbą dialogu z publicznością. Będę gotów do tej rozmowy i mam nadzieję, że widzowie również" - powiedział na konferencji prasowej Andrzej Seweryn. Premiera "Szekspir Forever!" planowana jest na 10 września.

Kolejną premierą Teatru Polskiego będzie "Szkoła Żon" Moliera w reż. Jacques\'a Lassalle\'a. Zagrają m.in.: Anna Cieślak, Andrzej Seweryn, Piotr Bajtlik i Ewa Makomaska. "Lassalle jest jednym z największych współczesnych reżyserów. Zrealizował już ponad 140 przedstawień. Jacques jest wielkim znawcą Moliera. Wie o nim więcej niż my o Mickiewiczu" - mówił w poniedziałek Seweryn. "Szkołę żon" będzie można zobaczyć na dużej scenie od 15 października.

Na 12 listopada zaplanowana jest premiera przedstawienia poświęconego współczesnej Rosji "Niepokorni.ru". Spektakl ten to współczesna Rosja widziana oczami dysydentów. To historie życia i buntu opisane słowami dawnych i współczesnych rosyjskich bardów, m.in. Aleksandra Galicza, Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego. Zagrają m.in. Grażyna Barszczewska, Iza Kuna, Marta Kurzak i Piotr Bajtlik.

Teatr Polski nawiązuje także do starożytności. 10 grudnia na dużej scenie wystawiona będzie "Hekabe" Eurypidesa w reż. Karoliny Labakhuy. Zagrają m.in. Natalia Sikora, Magdalena Smalara, Paweł Ciołkosz i Olgierd Łukaszewicz. "Wystawienie tej sztuki jest naszą troską o to, aby powracać do źródeł. Żeby dzięki Eurypidesowi i dzięki Grekom zastanowić się nad tym, czy należy przebaczać" - powiedział Seweryn.

29 stycznia 2012 roku Teatr Polski będzie obchodził 99 lat istnienia. Z tej okazji odbędzie się koncert jubileuszowy "Noc w Polskim - Msza Kreolska" w reż. Karoliny Labakhuy. "Nie jest niczym nowym, że w Teatrze Polskim obchodzi się rocznicę powstania teatru. Nasi poprzednicy także świętowali ten dzień. My robimy to może trochę bardziej uroczyście i głośno" - tłumaczył Seweryn.

Pierwszą premierą 2012 roku będzie "Zwiastowanie" Paula Claudela w reż. Estończyka Lembita Petersona. Akcja dramatu toczy się w średniowiecznej Francji. Osią zdarzeń jest ponadczasowy dylemat: dwie kobiety kochają jednego mężczyznę, dwóch mężczyzn pragnie jednej kobiety. W spektaklu zagrają m.in. Halina Łabonarska, Marta Kurzak, Lidia Sadowska, Wojciech Czerwiński i Piotr Bajtlik. Premiera 25 lutego 2012 roku.

31 marca na dużej scenie Teatru Polskiego zobaczyć będzie można premierę "Mazepy" Juliusza Słowackiego w reż. Piotra Tomaszuka. Główne role zagrają: Katarzyna Zawadzka w roli Amelii i Daniel Olbrychski w roli Wojewody.

Ostatnią premierą sezonu 2011/2011 będzie spektakl "Sny/Pokolenie Jeans" Nikolaja Chaliezina i Natalii Kolady w reż. autorów, zaplanowany na 2 czerwca 2012 roku. To sztuka o współczesnych, młodych Białorusinach, którzy we własnym kraju muszą walczyć o wolność - myślenia, działania, wyrażania siebie. Akcja utworu dzieje się w Związku Radzieckim i współcześnie na Białorusi.

Oprócz premier w Teatrze Polskim odbędą się m.in.: salony poezji (poezja Stanisława Różewicza, Czesława Miłosza, Andrzeja Bursy i Rafała Wojaczka), fora dyskusyjne Teatru Polskiego - m.in. "Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie" z udziałem Magdaleny Środy i Marka Jurka, czytania otwarte cyklu korespondencji - m.in. Jarosława Iwaszkiewicza z Czesławem Miłoszem oraz pokazy spektakli dyplomowych szkół teatralnych.

(-)
Gość Niedzielny
9 września 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...