Szekspir na nowo, czyli współczesny zamęt o chusteczkę

"Już się ciebie nie boję, Otello!" - Scena InVitro

Szekspirem Lublin stoi. Uczniowie recytują dzieła Stratfordczyka w oryginale, a w tym samym czasie Scena Prapremier Invitro proponuje całkiem przeciwnego. "Już się ciebie nie boję, Otello!" Artura Pałygi w reżyserii Joanny Lewickiej to współczesna opowieść o obcym i o lęku, jaki budzi w społeczności, która go otacza. W rolę Otella wciela się Dariusz Jeż, coraz bardziej znany aktor Sceny Prapremier Invitro, który przygodę z teatrem rozpoczął w Areszcie Śledczym.

Twórcy spektakli zachowali fabułę z Szekspirowskiego dramatu: Otello skłania się ku zbrodni z zazdrości, a reżyserem całej intrygi jest Jago, który wmawia mu, że Desdemona zdradza go z Cassiem. Tragedię można uznać za dokonaną, gdy Desdemona gubi sprezentowaną chusteczkę. Do tego dochodzą przeróżne wątki - ciągłe wahania między prawdą a nieprawdą, bolączki samych aktorów (te zawodowe i te, których doświadczają w kontakcie z ekskryminalistą) i ich przecinające akcję monologi.
Joanna Lewicka od 1992 r. mieszka w Niemczech. W 2002 roku ukończyła reżyserię teatralną. W niemieckich teatrach realizowała m.in. dwukrotnie "Tango" Mrożka. W Polsce zadebiutowała "Andromachą" Racine\'a w szczecińskim Teatrze Współczesnym. 

PIĄTEK-SOBOTA, Już się ciebie nie boję, Otello!, Art Studio (Chatka Żaka), godz. 19.00, bilety 10-20 zł

SH
Kurier Lubelski
6 marca 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia