Szekspir oczami swego rodaka

"Hamlet" - reż. Steve Livermore - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Już w przyszłą sobotę swoją premierę będzie miał "Hamlet" Williama Szekspira. Atutem spektaklu jest to, że na warsztat ten jeden z najsłynniejszych utworów scenicznych wziął rodak wielkiego dramaturga.

Pełny tytuł sztuki wyreżyserowanej przez Steve\'a Livermore\'a to "Hamlet. Tragiczna historia księcia Danii". Jest ona nowoczesną interpretacją tego wielkiego eksperymentalnego tekstu. Stanowi połączenie tego, co najlepsze w brytyjskiej i polskiej stylistyce teatralnej.

Spektakl powraca do egalitarności teatru szekspirowskiego, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Ze sceny popłyną zarówno niewyszukane rubaszne żarty, jak i wysoko szybująca poezja. Jest to teatr, który natychmiast zbliża widownię i aktora, i nie ustanawia żadnych barier między tekstem a widzem.

Scenografię do przedstawienia zaprojektował Krzysztof Szczęsny, a kostiumy Zofia Mazurczak. Nad choreografią i ruchem scenicznym czuwał Dariusz Brojek. Układ walk to dzieło Grzegorza Suskiego. W tytułową rolę wcieli się Józef Hamkało. Partneruje mu niemal cały zespół Siemaszkowej, m.in. Małgorzata Pruchnik w roli Ofelii. Na scenie zobaczymy także: Małgorzatę Machowską, Roberta Chodura, Michała Chołkę, Pawła Gładysia, Aleksandra Janiszewskiego, Marka Kępińskiego, Adama Mężyka, Piotra Napierają, Grzegorza Pawłowskiego, Kornela Pieńko, Marka Urbańskiego i Roberta Żurka. Gościnnie w sztuce wystąpią Mateusz Mikos i Stanisław Brejdygant, znany reżyser, aktor i dramaturg.

mk
Nowiny Gazeta Codzienna
14 stycznia 2012

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia