Szekspirowska premiera w Baju

„Sonety" - reż. Zbigniew Lisowski - Teatr Baj Pomorski w Toruniu

Sezon 2019/2020 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu otworzy premiera spektaklu „Sonety" według Williama Szekspira, który to zostanie zaprezentowany w ramach Sceny dla Dorosłych.

Zapowiedzią tego przedstawienia okazała się fantastycznie przygotowana animacja w technice 2D, pokazana podczas tegorocznej, XI edycji „Bella Skyway Festival" w Toruniu. To niezwykłe „Święto Światła" jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem artystycznym, ściągającym wielu turystów i miłośników świetlnych impresji pokazywanych nocą. Twórcy animacji to Sylwester Siejna, specjalizujący się w animacji multimedialnej i komputerowej oraz w grafice, dyrektor Baja Pomorskiego – Zbigniew Lisowski, który potrafi oszołomić widza swymi artystycznymi projektami oraz Piotr Klimek, wybitny kompozytor, od lat 90-tych piszący muzykę dla przedstawień teatralnych. Ostatnim jego dziełem dla Teatru Baj Pomorski jest skomponowana w ubiegłym roku muzyka do przedstawienia „Jaś i Małgosia" w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Instalacja prezentowana była na ścianie budynku teatru w godzinach wieczornych. Jej twórcy skonstruowali z wybranych szekspirowskich cytatów, muzyki oraz śpiewu, video-clip, w którym jak kapsule czasu zaprezentowali filozofię autora Sonetów, genialne sensy malarstwa Salvatore Dali. A wszystko to „umieścili" na pięciolinii, tworzącej z zawieszonych na niej nut - prawdziwe imperium muzyki i głosu Piotra Klimka. Kto nie widział, niech żałuje.

I już za kilka dni, bo w dniu 4 października br., czyli w piątek, o godzinie 18:00 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premierowy spektakl z szekspirowskimi Sonetami w roli głównej. W mistrzowskich przekładach Stanisława Barańczaka i Macieja Słomczyńskiego. Wszystko wskazuje na to, że reżyser, Zbigniew Lisowski zaskoczy widzów oryginalną adaptacją Sonetów. Scenografię zaprojektował sam Pavel Hubička, którego fantastyczna plastyczna instalacja do spektaklu „Pan Lampa" w Baju Pomorskim z ubiegłego roku, na długo pozostanie w pamięci. Muzykę skomponował wspomniany już Piotr Klimek, a choreografię opracował Jacek Gębura, autor oszałamiającej i dynamicznej choreografii w musicalu „Trzej Muszkieterowie" w Teatrze Capitol we Wrocławiu, który to zaprezentowany został podczas Bydgoskiego Festiwalu Operowego w roku 2015. W przypadku tej inscenizacji nie sposób będzie nie zachwycać się kostiumami fenomenalnego Pavla Hubicki. To prawdziwa feeria barw i kroju! Patrząc na ich już wykonanie, udostępnione przez teatr, nietrudno oprzeć się wrażeniu, że pracownia krawiecka w Baju Pomorskim wspięła się na wyżyny swej sztuki.

Warto również wiedzieć, że autorka plakatu – Marta Matczyńska została wyłoniona w konkursie w ramach współpracy pomiędzy Zakładem Projektowania Graficznego UMK oraz Teatrem Baj Pomorski. Jury w składzie: - Zbigniew Lisowski, dyrektor teatru „Baj Pomorski", - Szymon Spichalski, manager Teatru „Baj Pomorski", - prof. Witold Michorzewski - przewodniczący jury, - dr hab. Joanna Frydrychowicz-Janiak, - dr hab. Nikodem Pręgowski, kierownik Zakładu Projektowania Graficznego, - dr Krzysztof Skrzypczyk, w dwuetapowym głosowaniu przyznało nagrodę główną właśnie Marcie Matczyńskiej. A trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały Patrycja Antkowiak, Karolina Berdych oraz Michelle Minerva. Wręczenie nagrody oraz wyróżnień odbędzie się w dniu premiery, a w teatralnym foyer będzie można zobaczyć wystawę złożoną z najlepszych prac wyłonionych w konkursie.

- „Czy można ożywić wiersz? Udramatyzować poezję? Przemienić sytuację liryczną w sceniczną akcję? – czytamy w zapowiedzi spektaklu przez Teatr Baj Pomorski. I dalej. - Zbigniew Lisowski w swej adaptacji Szekspirowskich Sonetów wychodzi od takich właśnie pytań. Powołuje do życia tajemnie umieszczone w lirykach postaci oraz zawarte między nimi relacje. Posługuje się przy tym sporą ilością elektronicznej muzyki, bogatej w wyraziste, transowe brzmienia, a także sferą plastyczną stanowiącą pomost pomiędzy tym, co współczesne a „epokowe". Co ciekawe, wśród występujących na scenie bohaterów pojawiają się również postaci ze świata mitologii".

Czeka nas zatem, kolejna brawurowa odsłona, w której wystąpi czternastu aktorów Pomorskiego Baja. W roli Młodzieńca zobaczymy Andrzeja Korkuza, jako Czarna Dama pojawi się Edyta Łukaszewicz-Lisowska, a Andrzej Słowik zaprezentuje się jako Rywal-Poeta.

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Toruń
2 października 2019

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia