Sześć firm chce dokończyć budowę

Teatr Szekspirowski ma być gotowy na Festiwal Szekspirowski w 2014 roku

Gdański Teatr Szekspirowski chce do końca stycznia podpisać umowę z jedną z sześciu firm, które stanęły do przetargu na dokończenie siedziby teatru . Najtaniej, za ponad 43 mln zł, chce to zrobić firma NDI z Sopotu. Teatr ma być gotowy na Festiwal Szekspirowski w 2014 roku.

Po tym, jak we wrześniu Gdański Teatr Szekspirowski wypowiedział umowę generalnemu wykonawcy obiektu - warszawskiej firmie Pol-Aqua - w październiku ogłoszono przetarg w celu wyłonienia nowego, który dokończy budowę.

Zainteresowanie przetargiem było spore. Złożono kilkaset zapytań o inwestycję, co poskutkowało tym, że termin składania ofert kilka razy przesuwano. Ostateczny minął 19 grudnia i wtedy też okazało się, że oferty złożyło sześć firm. Kryterium wyboru zwycięzcy jest cena (90 proc.) i termin realizacji (10 proc.).

- Komisja sprawdza wszystkie dokumenty pod względem formalnym, czy nie ma błędów w obliczeniach, co jest strasznie pracochłonne - podkreśla prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Jeżeli nie będzie odwołań zakładamy, że z nowym wykonawcą podpiszemy umowę do końca stycznia. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to nie będzie zagrożenia dla ostatecznych terminów. Zakładamy że Festiwal Szekspirowski w 2014 odbędzie się już w nowym obiekcie.

Najkorzystniejsze oferty złożyły m.in. firma NDI z Sopotu, na kwotę ponad 43 mln zł (11 miesięcy realizacji) i konsorcjum firm Eneo Nord z Gdańska wraz z S.A. De Obras y Servicios Copasa z Hiszpanii, na kwotę ponad 44 mln zł (9,5 miesiąca).

Wśród oferentów są też Allcon Budownictwo z Gdyni (47,5 mln zł, 10 miesięcy), Korporacja Budowlana Doraco z Gdańska (47,8 mln zł, 10 miesięcy), Dragados z Hiszpanii (63 mln zł, 10 miesięcy i 28 dni) i Budimex z Warszawy (53 mln zł, 11 miesięcy).

Gdański Teatr Szekspirowski zakładał wcześniej, że prace mogą kosztować 68 mln zł i potrwać 11 miesięcy.

Prace przy budowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego rozpoczęły się w marcu 2011 roku. Firma Pol-Aqua miała zakończyć roboty w listopadzie tego roku, jednak pomimo wykorzystania 77 proc. czasu, wykonała jedynie 38 procent robót. Za budowę teatru miała dostać 66 mln zł.

Co nowy wykonawca będzie musiał dokończyć?

- Tzw. betony są zrobione w 85 proc. Najważniejsza jest elewacja, do której trzeba zamówić specjalne cegły klinkierowe oraz dach. To jest najbardziej skomplikowany element naszego teatru. W Polsce nie ma budynku z tak otwieranym dachem. To będzie olbrzymie wyzwanie dla nowego wykonawcy - zaznacza Jerzy Limon.

Budynek powstaje wg projektu włoskiego architekta - Renato Rizziego. Będzie posiadał otwierany, miedziany dach, który będzie umożliwiał granie przedstawień przy świetle dziennym oraz trzy rodzaje scen.

Inwestycja miała kosztować 81 mln zł, z czego 75 proc., czyli ok. 60 mln zł wyłoży Unia Europejska, a po 10 mln zł dorzucą Gdańsk i samorząd województwa pomorskiego.

Katarzyna Moritz
www.trójmiasto.pl
24 grudnia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...