Sześć premier w nowym sezonie w lalkach

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza

Propozycje repertuarowe na nowy sezon artystyczny są kontynuacją linii programowej, którą teatr obrał w zeszłym roku - poinformował dyrektor Teatru Lalek Janusz Jasiński.

- To przede wszystkim otwarcie na współczesną literaturę dla dzieci i młodzieży oraz poszukiwanie ciekawych tematów, które mogą zainteresować młodych widzów. Ale to również szukanie nowej estetyki i różnych form docierania do odbiorców - mówił dyrektor.

Wrocławski Teatr Lalek zainauguruje sezon premierą spektaklu "brzUCHO" w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak, który adresowany jest do najmłodszych widzów w wieku od sześciu miesięcy do trzech lat oraz do kobiet w ciąży.

Spektakl powstał w dużej mierze w oparciu o warsztaty prowadzone z dziećmi we wrocławskich żłobkach. "Kolejne sceny powstawały tak, aby stymulować wyobraźnię, a jednocześnie nie ograniczać dziecięcych reakcji (...) Nie bez znaczenia była również obserwacja tego, co się dzieje pomiędzy widzami, jak dzieci oddziałują na siebie wzajemnie w kontekście działań na scenie" - poinformowali twórcy przedstawienia. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę.

Kolejna propozycja wrocławskiego teatru jest adresowana do młodzieży i widzów dorosłych. To monodram Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk "Takaja" w reż. Edwarda Kalisza i Mariusza Wójtowicza. Spektakl jest opowieścią o trzech kobietach, które zmagają się ze swoja dojrzałością, seksualnością i samotnością. Premierę tego przedstawienia zaplanowano na 27 września.

Z kolei w październiku będzie można zobaczyć przedstawienie dla dzieci "Co krokodyl jada na obiad?" w reż. Jarosława Kiliana. Sztuka jest oparta na motywach bajek Rudyarda Kiplinga, autora "Księgi dżungli".

W nowym sezonie artystycznym zostanie wystawiony również m.in. spektakl o przygodach Guliwera w reż. Roberta Jarosza.

Jasiński poinformował także, że w nowym sezonie artystycznym będzie kontynuowany cykl zatytułowany "Słuchaj". To organizowane dwa razy w miesiącu spotkania, podczas których odbywają się czytania niewystawionych dotąd sztuk dla dzieci autorstwa współczesnych pisarzy. Z kolei nową propozycją są warsztaty teatralne dla młodych widzów i ich rodzin.

W czerwcu przyszłego roku, na zakończenie sezonu artystycznego, odbędzie się druga edycja Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. To festiwal, które ideą jest prezentacja nowej dramaturgii, która porusza współczesne problemy młodych widzów i mówi o nich współczesnym językiem.

(PAP)
(PAP)
4 września 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...