Sześć premier

W nowy sezonie Teatru Polskiego

Teatr Polski w nadchodzącym sezonie zaplanował przynajmniej sześć premier. Wśród nich znalazła się m.in. światowa prapremiera tekstu Witolda Gombrowicza "Kronos" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

"Wiele zależy od naszych mecenasów, nie wiemy, czy na wszystkie plany wystarczy pieniędzy" - powiedział we wtorek dyrektor teatru Krzysztof Mieszkowski.

Pierwszą premierę zaplanowano na 4 października i będzie to spektakl wyreżyserowany przez Michała Borczucha na podstawie dwóch tekstów Bernarda-Marie Koltesa: "Zachodnie wybrzeże" oraz "Powrót na pustynię".

Zdaniem reżysera jest to opowieść o wykluczeniu, o "obcym", który pojawia się w naszym świecie, a którego nie potrafimy zaakceptować. Inspiracją dla artysty był m.in. problem z dzikimi koczowiskami Romów wybudowanymi we Wrocławiu, które władze miasta chcą zlikwidować.

Prapremierę światową będzie miał na wrocławskiej scenie tekst Gombrowicza "Kronos", który w reżyserii Garbaczewskiego publiczność obejrzy od 13 grudnia. "To niezwykle trudny tekst, pokazujący jak Gombrowicz intensywnie żył, jak rzeczywistość determinowała jego poczynania" - powiedział Mieszkowski.

Zdaniem dyrektora nie mniej ważnym wydarzeniem będzie również przełożona z poprzedniego sezonu premiera "Dziadów" Adama Mickiewicza, zaplanowana na połowę lutego 2014 r. Najpierw publiczność obejrzy tylko pierwszą część dramatu wieszcza.

"Przełożyliśmy ten spektakl, bo chcieliśmy +Dziady+ wystawić w całości. Okazało się, że teatru publicznego w Polsce nie stać na wystawienie w całości polskiego arcydzieła. Dlatego będziemy przygotowywać poszczególne części w następnych sezonach, tak by w roku 2016, gdy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury, zaprezentować wreszcie całość" - dodał Mieszkowski.

W nadchodzącym sezonie widzowie obejrzą również "Podróż zimową" Elfriede Jelinek (w reżyserii Pawła Miśkiewicza), "Diabła" Andrzeja Żuławskiego w przygotowaniu Jana Klaty oraz nowy projekt duetu Monika Strzępka/Paweł Demirski, o którym Mieszkowski powiedział, że "przybierze konkretne kształty dopiero za jakiś czas i wówczas będzie można poznać jego szczegóły".

Prawdziwym teatralnym wydarzeniem będzie - zdaniem dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - etatowe zatrudnienie reżysera Krystiana Lupy i aktora Piotra Skiby.

"Ten sezon musi się udać. Mamy fenomenalny zespół aktorski, bo oprócz Piotra Skiby do zespołu dołączył także Cezary Łukaszewicz" - podkreślił Mieszkowski.

Wiosną 2014 r. Lupa rozpocznie pracę nad spektaklem, który zainauguruje następny sezon. Będzie to polska prapremiera adaptacji powieści Thomasa Bernharda "Wycinka".

(-)
(PAP)
18 września 2013

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...