Szkoła żon na żywo w TVP1

"Szkoła żon" - reż. Jacques Lassalle - Teatr Polski w Warszawie

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru, w poniedziałek 26 marca o godz. 20.20, Teatr TV zaprezentuje w TVP1 kolejną premierę "na żywo". Tym razem będzie to klasyka teatralna, znakomita komedia Moliera "Szkoła żon" w inscenizacji Teatru Polskiego w Warszawie.

Reżyserem spektaklu jest Jacques Lassalle, wybitny francuski reżyser, znawca teatru molierowskiego związany z paryską Comedie Francaise. W głównej roli - Andrzej Seweryn, zaangażowany onegdaj jako trzeci cudzoziemiec w historii do tego prestiżowego teatru, zwanego Domem Moliera.

Spektakl „Szkoła żon” z Teatru Polskiego w Warszawie, grany na żywo w studiu telewizyjnym, zapowiada prawdziwą ucztę teatralną dla miłośników klasycznego teatru. To jedna z najbardziej znanych komedii Moliera, która w czasach powstania wzbudzała wielkie kontrowersje, a dziś nadal nie pozostawia widzów obojętnymi. W znakomitym przekładzie Bohdana Korzeniewskiego sztuka zachwyca wciąż inteligentnym dowcipem, głębią psychologicznych portretów bohaterów i wnikliwą analizą ewolucji ich uczuć.

Przedstawienie świadomie utrzymane jest w klasycznym stylu. Malarska scenografia, stylizowane kostiumy, nastrojowe światło i muzyka -  tworzą  odpowiednią scenerię dla sztuki Moliera. Telewizyjna realizacja „na żywo” ma podkreślać konwencjonalność i umowność inscenizacji, nie stroniąc od ukazywania i prowokowania elementów „teatralnej zabawy”. Jednak głównym walorem tego spektaklu pozostaje aktorska interpretacja tekstu. Andrzej Seweryn tworzy bardzo ciekawą, dopracowaną w każdym szczególe rolę Arnolfa. Partneruje mu na scenie m.in. Anna Cieślak, która w roli Agnieszki przemienia się ze  skromnej dziewczyny w świadomą swojej wartości kobietę.
Spektakl transmitowany w TVP będzie telewizyjną wersją przedstawienia teatralnego, nieco skróconą i zaadaptowaną na potrzeby studia.
 
Premiera na żywo w  Teatrze TV – 26 marca, godzina 20.20, Program 1 TVP
Czas trwania transmisji – ok. 120 minut, w tym rozmowy z twórcami i widzami po spektaklu.

(-)
Materiały TVP
21 marca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia