Szlachetna walka młodych twórców o Laur Konrada

19. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

Teatralną jesień mamy w tym roku wyjątkowo obfitą w wydarzenia. Ledwie w Zabrzu skończył się Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona", w Katowicach - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek, a już nadciągają "Interpretacje".


Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej odbędzie się w Katowicach w dniach 12-18 listopada. I choć, tradycyjnie, najważniejszą - a przynajmniej najbardziej emocjonującą - jego częścią pozostaną spektakle konkursowe i mistrzowskie, to bardzo atrakcyjnie zapowiadają się także liczne imprezy towarzyszące. Przeglądy spektakli telewizyjnych, słuchowisk radiowych i filmów dokumentalnych, a także prelekcje i spotkania.

Będzie ich naprawdę wiele, i mają bardzo różny charakter, dlatego przed zaplanowaniem "interpretacyjnego" tygodnia, warto zerknąć na internetową stronę (festiwal-interpretacje.pl), na której znajdziemy cały program tego wydarzenia. A także... dokładne adresy miejsc, gdzie odbywać się będą poszczególnych prezentacje, bo trochę się jednak nabiegamy między Teatrem Śląskim, Pałacem Młodzieży, nową (wspaniałą, nawiasem mówiąc) siedzibą Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i salą widowiskową Instytucji Kultury "Katowice - Miasto Ogrodów".

W centrum zainteresowania pozostanie jednak walka (szlachetna, rzecz jasna) młodych twórców o Laur Konrada, który patronuje katowickiemu konkursowi od początku jego istnienia. I który, w początkach swojej kariery, też wyznaczał przecież nowe ścieżki w polskim życiu teatralnym.

W tym roku o statuetkę Lauru Konrada, autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, i o mieszki z całkiem pokaźną sumą 10 tys. zł, walczyć będą reżyserzy następujących przedstawień: "Puppenhaus. Kuracja" Magdy Fertacz, reż. Jędrzej Piaskowski, TR Warszawa; "Chłopi" na motywach powieści Władysława Reymonta, reż. Krzysztof Garbaczewski, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera w Warszawie; "In Dreams Begin Responsibilities" (Zobowiązania rozpoczynają się w snach), reż. Magda Szpecht, Teatr im. Słowackiego w Krakowie; "Reykjavik '74", reż. Katarzyna Kalwat, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu; "Zakonnice odchodzą po cichu", reż. Daria Kopiec, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Swoistą ramą pokoleniową dla przedstawień konkursowych będą natomiast spektakle mistrzowskie: "Wyjeżdżamy", reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr w Warszawie oraz "Męczennicy", reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa. Obydwaj zdobyli zresztą kiedyś Laur Konrada.

Dla jasności kryteriów przypomnimy, że każdy juror ma jeden mieszek i jego przyznanie publicznie uzasadnia. W jury zasiądą zaś: scenografka Ewa Braun, historyk sztuki Anda Rottenberg, reżyser Piotr Cieplak, aktor Krzysztof Majchrzak i muzyk Olo Walicki.

Henryka Wach-Malicka
Dzennik Zachodni
25 października 2018

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia