Szósty Sezon w pięknie

Konstandinos Kawafis, największy poeta grecki XX wieku

17 grudnia o 13:00 Teatr Powszechny w Łodzi zapraszamy na szóste spotkanie z cyklu Sezon w pięknie. Tym razem bohaterem będzie Konstandinos Kawafis, największy poeta grecki XX wieku.

To autor zafascynowany literaturą klasyczną, której tradycje potrafił połączyć z nowoczesną poezją symbolizmu i modernizmu. Stworzył swój własny, niepowtarzalny styl, który wpłynął na wielu poetów, m.in. T. S. Eliota, W. H. Audena, Cz. Miłosza czy Z. Herberta. W przypadku tego ostatniego można nawet mówić o inspiracjach bezpośrednich, dotyczących konkretnych wierszy.

Kawafis to także zadanie dla tłumaczy. Pozorna prostota języka wymaga od nich precyzji i subtelności. W każdym z języków europejskich znaleźć można kilka różnych wersji jego najbardziej znanych utworów. Polski czytelnik zna te wiersze z przekładów Zygmunta Kubiaka, Ireneusza Kani, Jacka Hajduka i Antoniego Libery. I właśnie Antoniego Liberę, tłumacza Kawafisa i Becketa, autora słynnej powieści „Madame", będziemy gościć w Teatrze Powszechnym.

Wspólnie zastanowimy się nad fenomenem Kawafisa, omówimy trudności translatorskie towarzyszące przekładowi tej poezji, przeanalizujemy słynne wiersze, np. Itakę czy Czekając na barbarzyńców, próbując rozszyfrować te historiozoficzne przypowieści. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania o grecką tradycję i stylizację na poezję klasyczną, o hellenizm i humanizm, o rolę rytmu w poezji, o ironię i melancholię.

Wiersze Kawafisa przeczytają aktorzy Teatru Powszechnego – Zofia Plewińska i Arkadiusz Wójcik, a także Antoni Libera, który swoją lekturę wzbogaci autokomentarzem tłumacza.

(-)
Materiał Teatru
15 grudnia 2017

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...