"Szosza" na wygnaniu

"Szosza" - reż. Karolina Kirsz - Teatr Żydowski w Warszawie

Teatr Żydowski po utracie gmachu przy pi. Grzybowskim, w którym wykonał ogromną pracę i gdzie zyskał wielkie uznanie wiernej publiczności, wystawił pierwszą premierę "na wygnaniu", w gościnnych przestrzeniach Warszawskiej Opery Kameralnej.

Dobrze, że teatr żyje, bo przecież dysponuje nieźle wyedukowanym zespołem dwujęzycznych artystów, dobrze czujących się nie tylko w rolach dramatycznych, ale także tanecznych i wokalnych.

Nowa sztuka, oparta na wątkach powieści żydowskiego noblisty Isaaka Bashevisa Singera, prowadzi nas przez zakamarki przedwojennej Warszawy, w której powoli zaczyna się dostrzegać zagrożenie ze strony hitlerowskich Niemiec. Mieszkańcy żydowskiej mniejszości jeszcze nie mają pewności, że nadejdzie zagłada, ale bohaterka dramatu, Szosza, dziewczyna może trochę upośledzona fizycznie i psychicznie, czuje więcej niż inni. W spektaklu wykorzystano modne obecnie projekcje multimedialne, są też piosenki z muzyką Bartłomieja Woźniaka utrzymane w stylistyce balladowej.

Rolę tytułowej bohaterki powierzono Małgorzacie Majewskiej, ale podobają się także inne postacie kobiece, bo Singer był świetnym znawcą płci pięknej.

Bronisław Tumiłowicz
Przegląd
4 stycznia 2017
Portrety
Karolina Kirsz

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia