Sztuka brytyjska na wielkim ekranie

Multikino - repertuar

Rok 2015 to kontynuacja strategicznej współpracy British Council i Multikino w ramach projektu Sztuka brytyjska na wielkim ekranie. Dzięki tej inicjatywie publiczność może regularnie oglądać najciekawsze pozycje repertuarowe słynnych scen brytyjskich, takich jak National Theatre. W drugim półroczu zobaczymy także dwa przedstawienia z legendarnego londyńskiego The Globe – repliki teatru, w którym tworzył najwybitniejszy dramatopisarz wszechczasów, William Szekspir.

Cykl spektakli teatralnych z Wielkiej Brytanii na stałe zagościł w kalendarzu imprez sieci Multikino. Przedstawienia zarejestrowane na żywo, przy udziale publiczności i przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych, retransmitowane są w jakości High Definition z dźwiękiem Digital Dolby Surround. Pokazy realizowane są w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Dla polskiego widza udział w pokazach jest niepowtarzalną okazją, by stać się częścią publiczności londyńskiego teatru oraz doświadczyć aktorstwa najwyższej próby. Dotychczas w przedstawieniach zarejestrowanych w National Theatre wystąpiły takie gwiazdy jak Helen Mirren (w roli Królowej Elżbiety II), Benedict Cumberbatch (w roli Frankensteina) czy Tom Hiddleston (w roli Koriolana). W programie wydarzeń znalazła się także multimedialna wystawa z Muzeum Brytyjskiego – „Wikingowie: życie i legenda". W 2015 roku widzowie w Polsce po raz pierwszy zobaczyli spektakle z legendarnego The Globe. Shakespeare's Globe on Screen to inscenizacje dzieł Williama Szekspira, zarejestrowane w zrekonstruowanym teatrze The Globe (ang. „kula Ziemska"). Zespół grający w tym budynku – gdzie, zgodnie z tradycją, nie ma dachu, więc przedstawienia odbywają się pod gołym niebem, a znakomita część widzów może zająć tylko miejsca stojące – stara się w swoich spektaklach oddać atmosferę londyńskiego teatru przełomu XVI i XVII wieku. Aktorzy występują w kostiumach z epoki, dekoracje są dostosowane do architektury budynku, jedynym zaś odstępstwem od zasad sprzed 400 lat jest to, że postaci kobiece grają kobiety, a nie mężczyźni.

Przedstawiamy harmonogram wydarzeń zarejestrowanych przez National Theatre Live oraz Shakspeare's Globe On Screen na drugie półrocze 2015 roku:

National Theatre: Widok z mostu (A View from the Bridge) z Markiem Strongiem – 13.08.2015, 19:00

Wielki dramaturg Arthur Miller, autor takich dzieł, jak „Śmierć komiwojażera" i „Czarownice z Salem", po raz kolejny konfrontuje się z „amerykańskim snem", ukazując ciemniejsze i bardziej brutalne oblicze opowieści o szczęściu i karierze. Eddie Carbone, doker z Brooklynu, zaprasza kuzynów z Sycylii do kraju wolności. Kiedy jeden z nich zakochuje się w jego pięknej siostrzenicy, emigranci odkrywają, że wolność ma swoją cenę. Zazdrość i brak zaufania Eddiego odsłaniają głęboki sekret, który prowadzi go ostatecznie do zdrady własnych przekonań i zasad.

National Theatre: Każdy (Everyman) z Chiwetelem Ejioforem - 15.09.2015, 19:00

Każdy (w tej roli Chiwetel Ejiofor, laureat nagrody BAFTA za główną rolę w filmie „Zniewolony"/ „12 Years a Slave") cieszy się życiowym powodzeniem, jest człowiekiem sukcesu, ale i po niego przychodzi Śmierć. Musi wówczas porzucić życie, które sobie stworzył, by udać się na gorączkowe poszukiwania przyjaciela, kogoś, kto mógłby się za nim wstawić. Ale Śmierć jest już blisko, czas ucieka.
„Każdy" („Everyman") – wspaniały, pierwotny mit, mierzący się z tym, co duchowe – stawia pytanie o to, czy możemy w pełni zrozumieć nasze życie jedynie w obliczu śmierci. XV-wieczny moralitet, który stanowi fundament angielskiej dramaturgii, teraz wybrzmiewa w zdumiewającej inscenizacji: nową adaptację tekstu przygotowała Carol Ann Duffy (od 2009 sprawująca honorową funkcję Poet Laureate of the United Kingdom), a za ruch sceniczny odpowiada słynny choreograf Javier De Frutos.

The Globe On Screen: Komedia omyłek – 20.10.2015, 19:00

National Theatre: Strategia gołych kawalerów (The Beaux' Stratagem) – 27.10.2015, 19:00

Simon Godwin (reżyser „Człowieka i nadczłowieka") odświeża kostiumową farsę George'a Farquhara „The Beaux' Stratagem". Dwaj czarujący kawalerowie, Pan Aimwell i Pan Archer, przehulali swoje fortuny w Londynie. Ośmieszeni i poważnie zadłużeni uciekają do prowincjonalnego Lichfield. Oto ich strategia: zamierząją ożenić się dla pieniędzy Ta „dzika komedia o miłości i pieniądzach", wystawiona po raz pierwszy w 1707 roku, skrzy się humorem dzięki dowcipowi sytuacyjnemu, przebierankom i nieprawdopodobnym zwrotom akcji.

National Theatre: Audiencja (The Audience) z Helen Mirren – 5.11.2015, 19:00

Spektakl według scenariusza Petera Morgana („Królowa", „Ostatni Król Szkocji", „Frost/Nixon", „Kochanice Króla") wyreżyserował Stephen Daldry (Billy Elliot, Godziny), a nagranie zostało zrealizowane w czerwcu 2013 roku w Gielgud Theatre w Londynie. W roli głównej zobaczymy nagrodzoną Oskarem Helen Mirren, którą ostatnio fani mogli oglądać w filmie Złota Dama. Przez 60 lat Elżbieta II spotykała się z każdym z dwunastu urzędujących w tym czasie premierów – od Churchila do Camerona – podczas prywatnych audiencji w Buckingham Palace. Niepisaną regułą audiencji (do której stosowali się niezawodnie wszyscy uczestnicy) było nieujawnianie ich treści. Przedstawienie jest fikcyjną wizja przebiegu kilku kluczowych spotkań pomiędzy rezydentami Downing Street i ich królową.

National Theatre: Koriolan (Coriolanus) z Tomem Hiddlestonem - 17.11.2015, 19:00

Szekspirowska tragedia zemsty i politycznej manipulacji. Kiedy odwieczny wróg zagraża Rzymowi, miasto raz jeszcze wzywa na pomoc swojego bohatera i obrońcę –Koriolana. Kiedy jednak zwycięski wódz powraca z pola bitwy, okazuje się, że nieprzyjaciele czyhają na niego także w domu. Miastu stoi w obliczu klęski głodu, która wzmaga w obywatelach apetyt na zmiany. Koriolan musi zmierzyć się z rzymską real politik i usłyszeć głos wściekłego ludu. (Spektakl wyreżyserowała w londyńskim teatrze Donmar jego dyrektor artystyczna – Josie Rourke. W roli rzymskiego wodza zobaczymy Toma Hiddlestona (pamiętanego z ról w filmach "Thor", "Avengers", "Czas wojny", "O północy w Paryżu", "Tylko kochankowie przeżyją"). W spektaklu występuje także Mark Gatiss, doskonale znany polskim widzom z roli Mycrofta Holmesa w serialu „Sherlock".

National Theatre: Hamlet z Benedictem Cumberbatchem – 24.11.2015, 19:00

Kiedy kraj szykuje się do wojny, rozpada się rodzina. Hamlet zostaje zmuszony do pomszczenia śmierci ojca, ale myśl o tym zadaniu całowicie go paraliżuje. Młody książę szaleńczo buntuje się przeciwko sytuacji, z której nie ma wyjścia. Jego obłęd nie ma jednak wyłącznie wymiaru prywatnego – staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. W roli Hamleta zobaczymy nominowanego do Oscara Benedicta Cumberbatcha („Sherlock", „Gra tajemnic", „Frankenstein"). Spektakl reżyseruje Lyndsey Turner . Spektakl będzie transmitowany 15 października w ramach cyklu NT Live. W Multikinie pokażemy retransmisję z polskimi napisami dwukrotnie – 24.11.2015 oraz 17.12.2015.

The Globe On Screen: Juliusz Cezar – 3.12.2015, 19:00

National Theatre: Hamlet z Benedictem Cumberbatchem - 17.12.2015, 19:00

Kiedy kraj szykuje się do wojny, rozpada się rodzina. Hamlet zostaje zmuszony do pomszczenia śmierci ojca, ale myśl o tym zadaniu całowicie go paraliżuje. Młody książę szaleńczo buntuje się przeciwko sytuacji, z której nie ma wyjścia. Jego obłęd nie ma jednak wyłącznie wymiaru prywatnego – staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. W roli Hamleta zobaczymy nominowanego do Oscara Benedicta Cumberbatcha („Sherlock", „Gra tajemnic", „Frankenstein") Spektakl reżyseruje Lyndsey Turner . Spektakl będzie transmitowany 15 października w ramach cyklu NT Live. W Multikinie pokażemy retransmisję z polskimi napisami dwukrotnie – 24.11.2015 oraz 17.12.2015.

W pierwszej połowie 2015 roku pokazaliśmy następujące spektakle zarejestrowane przez National Theatre Live oraz Shakspeare's Globe On Screen:

National Theatre: „Myszy i ludzie" („Of Mice and Men") - 15.01.2015
DV8 Physical Theatre: „John" – 5.02.2015
National Theatre: „Wyspa skarbów" („Treasure Island") - 24.02.2015
Shakespeare's Globe On Screen: „Makbet" („Macbeth") - 17.03.2015
Shakespeare's Globe On Screen: „Burza" („The Tempest") – 16.04.2015
National Theatre: „Zawsze piękne" („Behind Beautiful Forever") - 30.04.2015
Shakespeare's Globe On Screen: „Sen nocy letniej" („A Midsummer Night's Dream") - 14.05.2015
National Theatre: „Poważny problem" („The Hard Problem") - 21.05.2015
National Theatre: „Człowiek i nadczłowiek" („Man and Superman") - 18.06.2015
National Theatre: „Każdy" („Everyman") na żywo – 16.07.2015
National Theatre: „Audiencja" („The Audience") – 23.07.2015
National Theatre: "Człowiek i nadczłowiek" ("Man and Superman") – 6.08.2015

Lokalizacje:
W 2015 pokazy odbywać się będą w 17 kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze, a także w kinie Silver Screen w Łodzi.

Ceny biletów:
35 zł – normalny
30 zł – ulgowy (Uczniowie i Studenci z ważną legitymacją, Seniorzy)
25 zł – bilet grupowy (dla grup powyżej 15 os.)

(-)
Materiał Organizaora
19 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Opera, ciała, technologie. Strategia współdziałania w XXI wieku
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Sabina Macioszek

Trailer tygodnia