Sztuka Janoscha

"Wujek Puszkin, dobry niedźwiedź" - reż: Ewa Sokół-Malesza - Teatr Kubuś w Kielcach

Sława, pieniądze, podróże - wszystko to na nic się nie zda, jeśli obok nie mamy kogoś, kto mógłby się tym z nami cieszyć. Takie przesłanie zdaje się płynąć z premierowej sztuki kieleckiego teatru "Kubuś" "Wujek Puszkin, dobry niedźwiedź" w reżyserii Ewy Sokół-Maleszy.

Spektakl z powodzeniem maluchy mogą oglądać wraz z rodzicami, bo choć na scenie występują pacynki i kukiełki, to perypetie głównych bohaterów, Misia i Tygryska z pewnością zainteresują także dorosłych. 

Za namową niedźwiedzia, wujka Puszkina wyruszają oni w podróż w poszukiwaniu szczęścia całego świata. Szybko przekonują się, że we współczesnym, zabieganym i nie zawsze przyjaznym świecie łatwiej zostać okradzionym, niż odnaleźć radość. Na drodze dwójki bohaterów stają różne postaci - przebiegły kot, dyrektor zoo i jego gwiazda, mors Anta, sprzedawca pocztówek, przechodnie. Wszyscy oni pokazują, że świat nie jest tylko czarny lub biały, dobro przeplata się w nim ze złem. Szukając wujka Puszkina w wielkich miastach, Miś i Tygrysek poznają zarówno wartość pieniądza, jak i ludzkiej, bezinteresownej dobroci, i nawet wpadając w tarapaty, nie tracą humoru. Śpiewają, tańczą i bawią się, co wprawia w zachwyt małych widzów. Podczas premiery nie obyło się bez wspólnych śpiewów z aktorami, śmiechu i gromkich braw.

Sztuka Janoscha, popularnego autora książek dla dzieci, urodzonego w Polsce, obecnie mieszkającego na Teneryfie, jest nie tylko barwną i ciekawą historyjką, ale także pouczającą opowieścią z morałem. Jak mówi bohaterom wujek Puszkin, który niejedno w życiu widział, "szczęście w każdym miejscu jest trochę inne", dlatego czasem trzeba się starać, by go nie przeoczyć. Bohaterowie bajki swoje szczęście odnajdują w domu. Dociera do nich, że skromne życie we własnych czterech kątach, wśród przyjaciół, jest lepsze niż podróże po świecie.

Luiza Buras
Echo Dnia
18 marca 2010

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...