Sztuka Jeana Poireta

"Francuska niespodzianka" - reż. Cezary Morawski - Teatr Polski we Wrocławiu

14 lutego w Teatrze Polskim premiera sztuki Jeana Poireta "Francuska niespodzianka". Reżyseruje Cezary Morawski.

Sztuki Jeana Poireta cieszą się nieustanną popularnością. Ich głównymi atutami są język, niebanalny temat lub niebanalne ujęcie tematu, komizm sytuacji, ale przede wszystkim komizm słowny. We "Francuskiej niespodziance" klasyczny temat farsy, czyli zdrada małżeńska, jest przedstawiona z nowej perspektywy - z punktu widzenia żony, która nie tylko nie działa konwencjonalnie i nie żąda od razu rozwodu, ale od początku rozgrywa całą sytuację i doprowadza do tego, że jej mąż staje się ofiarą własnych kłamstw.

"Francuska niespodzianka", której premiera odbyła się w Paryżu w 1980 roku, doczekała się również ekranizacji. W filmie w rolach głównych wystąpili Jean-Paul Belmondo, Sophie Marceau i Marie Lafort. W roku 2014 sztukę ponownie wystawiono w Théâtre du Palais-Royal - tym samym, w którym została zagrana po raz pierwszy. Wrocławska wersja będzie drugą w krótkim czasie polską realizacją tej komedii.

W Teatrze Polskim we Wrocławiu reżyseruje ją w przekładzie mieszkającej we Francji wrocławianki Irmy Helt dyrektor Cezary Morawski. Scenografię i kostiumy zaprojektowała kierowniczka Katedry Projektowania Kostiumu na Wydziale Plastyki Teatralnej w Królewskiej Wyższej Szkole Sztuk Dramatycznych (RESAD) w Madrycie Małgorzata Żak. Częścią scenografii będą między innymi namalowane przez nią obrazy. Autorem muzyki będzie utalentowany pianista, kompozytor i aranżer Marcin Partyka. W obsadzie Monika Bolly, Aldona Struzik i Jolanta Zalewska oraz gościnnie Aleksandra Chapko, Martyna Witowska, Marek Feliksiak, Jakub Grębski i Marcin Rogoziński.

 

(-)
Materiał Teatru
9 lutego 2018
Portrety
Cezary Morawski

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia