Sztuka Marca Beckera na PC Dramie

"Końce świata" - reż. B. Topa - Klub Żak w Gdańsku

Klub Żak zaprasza 15 grudnia o godz. 19 na kolejną odsłonę PC Dramy. Anna Smołowik, Marta Ścisłowicz, Piotr Żurawski i Bartłomiej Topa przeczytają "Końce świata" Marca Beckera w reżyserii Bartłomieja Topy.

Ta dwuaktowa sztuka próbuje rozprawić się ze współczesną "kulturą" wszechobecnego strachu. Każdy z czwórki bohaterów, których drogi życiowe wzajemnie się przeplatają, zmierza nieubłaganie w stronę swojego prywatnego "końca świata". Zastosowana w tytule liczba mnoga nie jest bez znaczenia. Usprawiedliwia ona tezę Hoddisa, a za nim Beckera, że każdy z nas ma swoją wizję "końca" i życie każdego z nas gaśnie na swój sposób (ADiT).

O artystach:

Bartłomiej Topa - urodził się 26 maja 1967 roku w Nowym Targu. W 1991 roku ukończył studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Swoją karierę rozpoczynał w teatrze, gdzie za rolę w przedstawieniu "Ryszard III" otrzymał nagrodę na IX Ogólnopolskim Przedstawieniu Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. W latach 90' aktor pojawił się w kilku produkcjach, m.in. w głośnym filmie "Trzy kolory: Biały". Dużą popularność zyskał grając min. w serialach "Głęboka Woda" reż. Magda Łazarkiewicz, "Paradoks" reż. Greg Zgliński, "Czas honoru" rez. Michał Rossa, "Oficer" reż. Maciej Dejczer i ostatnio w serialu dla HBO "Wataha". Uznanie środowiska filmowego,dziennikarskiego oraz publiczności zdobył grając w produkcji Wojtka Smarzowskiego "Wesele"( nagrody na Festiwalu Filmowym i Artystycznym "Lato Filmów" w Toruniu ) , "Dom zły" oraz "Drogówka"( za główną rolę męską otrzymał Polska Nagrodę Filmową "Orły 2013"). Niedługo na ekrany kin wejdzie film pt. "Kebab i Horoskop, w którym Bartłomiej Topa gra jedną z tytułowych ról oraz serial HBO "Wataha". Niedawno zakończył prace nad filmem Dariusza Gajewskiego "Obce niebo" i film "Król życia" Jerzego Zielińskiego. Obecnie pracuje na planie filmu fabularnego "Karbala" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, którego zdjęcia mają się zakończyć w lutym. Aktor nadal gra w teatrze, a także udziela swojego głosu w dubbingu. Od pewnego czasu zajmuje się także produkcją filmową - jest współzałożycielem firmy producenckiej "Film It"

--

Anna Smołowik - absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2008). Zadebiutowała w spektaklu Harolda Pintera "Lokatorzy" w reż. Waldemara Śmigasiewicza (2007). Za rolę Lubow Raniewskiej w sztuce A. Czechowa "Wiśniowy sad" w reżyserii Jefgenii Safonowej (2008), otrzymała wyróżnienie na XXVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W 2007 roku została laureatką trzech nagród w X konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej", w tym: II nagrody, Nagrody Publiczności i Nagrody Dziennikarzy. Zdobywczyni Feliksa warszawskiego za najlepszy debiut w sezonie 2009/2010 r. W Teatrze telewizji debiutowała rolą Hanki Orzechowskiej w spektaklu Macieja Wojtyszki "Powidoki". Współpracuje z Teatrem Ludowym w Krakowie - gdzie gra Stefcię w "Stefci Ćwiek w szponach życia" w reż. Mateusza Przyłęckiego, Och Teatrem , gdzie gra Dunię w "Wassie Żeleznowej" w reż. W. Raźniaka, Teatrem Konsekwentnym, w którym występuje w "Kompleksie Portnoya" w reż. A. Popławskiej i A. Sajnuka. Na scenie Laboratorium Dramatu gra w "Przylgnięciu" P. Rowickiego i "Stephenie Moles, zabiła swojego męża, a potem odpiłowała mu prawą dłoń" M. Prześlugi.

--

Marta Ścisłowicz - absolwentka PWST we Wrocławiu. Występowała na scenie teatrów Polskiego i Małego we Wrocławiu. Od roku 2007 stale współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, gdzie zagrała m.in. w spektaklach: "Słowacki. 5 dramatów. Rekonstrukcja historyczna" ( za rolę Judyty zdobyła nagrodę na XXXV. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych KLASYKA POLSKA), "O zwierzętach", "Wielki Gatsby", "Trzy siostry", "Płatonow", "Szwoleżerowie", "Opowieści zimowe". Na swoim koncie ma liczne role filmowe ("Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Listy do M", "Afonia i pszczoły", "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać") i telewizyjne. Została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rolę Roksany w przedstawieniu "Cyrano de Bergerac", Poza tym jest laureatką m.in. nagród: za rolę Renée w przedstawieniu "Madame de Sade" na XXV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2007), najlepsza aktorka młodego pokolenia Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy - nagrodę przyznaje "Gazeta Wyborcza" (2010).

--

Piotr Żurawski - absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zadebiutował na scenie Teatr Powszechnego im. Zbigniewa Hübnera w Warszawie, rolą lokaja w spektaklu "Nadobnisie i Koczkodany" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Łukasza Kosa. Od 2010 r. aktor występuje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W Teatrze IMKA występuje w spektaklu "Wodzirej" w reż. Remigiusza Brzyka.

***

Końce świata

15.12.2014 / G.19.00 / SALA SUWNICOWA / WSTĘP: 5 ZŁ

autor: Marc Becker / tłum.: Maciej Ganczar / reż.: Bartłomiej Topa / tekst przeczytają: Anna Smołowik, Marta Ścisłowicz, Piotr Żurawski i Bartłomiej Topa / komentarz naukowy: dr Barbara Świąder-Puchowska / tekst udostępniony dzięki uprzejmości ADiT

(-)
Materiał Teatru
15 grudnia 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...