Sztuka na jednego aktora i jednego muzyka

"Ryszard III" - reż.Iwona Jera - Teatr Nowy w Krakowie

Jako najmłodszy syn króla Edwarda Ryszard nie ma żadnych szans na objęcie angielskiego tronu. Opętany żądzą zdobycia władzy popełnia jedno morderstwo za drugim, stając się uosobieniem zła...

Przekonany o słuszności swoich poczynań i obdarzony charyzmą oraz niebezpiecznie uwodzicielską siłą działa nie tylko na otaczających go ludzi, ale też na widzów. Ale tak naprawdę Ryszard w dramacie Szekspira, jest na scenie sam. Jest samotnym do granic absurdu, pogardzającym sobą potworem, wcielającym się w kolejne życiowe role, które przyszło mu odegrać. Staje się troskliwym bratem i dobrym przyjacielem, namiętnym kochankiem i wreszcie chrześcijańskim królem.

Iwona Jera, urodziła się w Polsce, do Niemiec wyjechała w 1984 roku. W tamtejszym teatrze zaczęła pracować w roku 1992 jako dramaturg, aktorka i wreszcie reżyserka debiutując pokazywaną własną wersją Ryszarda III. W 2008 roku, także w teatrze w Erlangen, zrealizowała Iwonę księżniczkę Burgunda Witolda Gombrowicza, a w tym roku Dzieciobójczynię według Heinricha Leopolda Wagnera, w opracowaniu Thomasa Melle.

Angelika Lebiecka
Promocja i Marketing Teatr Nowy
3 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia